Some Recap, People Bursting Speedily, and the CCC (4/3-4/10 Recap)

 

Busy week last week. Things were certainly going on. Run group rolled along with no fatalities, local studs and studettes put together some excellent performances at Act II of Bursting with Speed, and Bannister fell in and out of love with a Crescent City Classic lady dog. Tragic story, really, but one for another day. With all that, let’s get on to business.

I suppose we should start with run group, considering these pieces of gold are categorized as “run group recaps.” As to what we are actually going to say about Monday and Wednesday, though, that is the tough part! Your embattled blogger was only able to see a few beautiful faces this week, so I really do not have any quips this go around. Believe me, nothing in our infinite universe saddens me more, except for a day without Bannister, perhaps. I’ll end this awkward paragraph with a resolve to do a better job of embarrassing some of you in future recaps.

Before we get to pictures, let’s do a little housekeeping. NOTC’s second rendition of Bursting with Speed, hosted by the Burst family, provided an opportunity for local standouts to put forth some excellent performances. A big congratulations to Louisiana Distance Project’s Ian Carr, who set a new personal best 5k time of 15:06, one of the times from a local in the past 4-5 years, and a third place finish. We need to also give a shout out to LDP’s Kat Telfeyan (17:04), Malia Cali (17:27), and Laura Carleton (17:29) for sweeping the top three slots and taking home the big bucks. We saw a lot of our run groupers out there as well, so congrats to everybody who met their goals!

That’s about it from me this week. I hope everybody who does the Crescent City Classic has a great time. Just a reminder, we will be taking the street car from the store at 6:30 AM, so for any of you looking to caravan over, feel free to join! Enjoy the pictures, and see all of you at the groups and the races!

A Short-ish Run Group Recap and Pictures (Finally!!!)

To say that we have been less than diligent about posting run group pictures is a truth held so self-evident that it might as well have been written in the Declaration itself as a pillar of American society. I can see it now…equality and freedom from tyranny and…no LRC run group pictures. That changes today, though, as we will finally have evidence of run group’s existence! I know all two of you who read these do so to find inspiration from my endless wisdom (insert any antonym for “wisdom” for a more accurate description of these recaps), but it never hurts to see the people who keep the run group engine churning in action.

As far as run group highlights, there were a few noteworthy episodes. Bannister’s man-servant, Patrick Gavin, has solidified, beyond any reasonable doubt, his unusual capacity to chug beers in an unhealthily short amount of time, giving team LRC a win at the Mellow Mushroom trivia night. Oh yeah, apparently, we do trivia on Wednesdays as well, in case anybody is interested in joining a few doors down from Ale. We were a few points short this time, but some of you wise men and women should be able to vault us to the top. As Michael Jordan says, the ceiling is the roof. I still have no idea what and the hell that was supposed to mean. Let’s see…Sean Fitzwilliam’s return last week was short lived, but is that really a bad thing? I suppose it is, although I may be part of a very, very small minority that actually believes his absence results in a net negative. He’s sort of become the Haley Joel Osment of New Orleans running—well liked (sort of) and good (sort of) at what he does, but man, we never see him anymore!

That’s pretty much it from me on the runs. A little bit of housekeeping, though, before picture time. Don’t forget to register for the Crescent City Classic, which I believe is on April 16th; let us know if you have any thoughts on summer run group events for either Monday or Wednesday; and, last but not least, thanks for continuing to spend your evenings with us and always feel free to encourage any family, friends, enemies, beasts of burden, wizards, dragons, or whatever floats your boat to pop out to run group if they’re interested and have the time!

 


Run Group #Infinity Recap…..With Zero Pictures!

Run Group Recap…oh man, am I running out of things to talk about?

 

No, not yet, to the detriment of everybody who makes the poor decision to read my drivel, which is really starting to become more of a monthly than weekly occurrence, but I’m looking to change that! Why? Because I live to please all two of my misguided readers, who I’m almost certain are my bosses that follow along only to assure that I avoid posting wanton gobbledygook on their web page.

But on to the runs!

After a few weeks away to engage in debauchery unheard of since the discovery of fire, I have returned from the tundra of the northeast to communicate the unrivaled success of our weekly run groups and the overwhelming prowess every present in our runners. Monday’s highlights included Reed making up for missing the Shamrock race by blistering through the Mid City 5-mile route at near-race pace, a group of four ladies absolutely crushing the rest of the guys, and of course our peerless, fearless leader, Bannister. Wednesday featured pizza and trivia at Mellow Mushroom, as well as, to everybody’s dismay, the return of Sean Fitzwilliam. Sorry everybody, but its true, Fitz is running again. Hide your wives, hide your kids.

A quick note on the pictures, our embattled cameraman was without the only piece of equipment for which he is responsible, so there are unfortunately no pictures for the week. Rest assured, his beatings will continue until morale improves! Or at least until he remembers the camera…whichever happens first.

We’ll end on a bit on housekeeping, but we are looking to start doing something a little different and fun during run groups on either Monday or Wednesday every month starting in April, so if my two readers, or any other misinformed and unfortunate follower, have any creative ideas on how to provide the most magnificent experience since the invention of photography, please submit any idea on Facebook, to the store email at staff@louisianarunning.com, or me at paul_freese@yahoo.com.

Thanks again for everybody for continuing to support us at run groups! We hope to continue to see all of you in the coming months as summer approaches!

Boys CO ’17 Distance Rankings

  1. Eric Coston (St. Paul’s)-  No doubt about the king of XC being first.  He did meet his match indoors in the 800, but not before getting himself gold in the 1600.
  2. Cameron Farris (Pineville)- Beating Coston, no matter what the distance, is noteworthy. Farris had to drop a 1:55 indoors to do it but he ends up our 800 D1 champion.
  3. Michael Brown (Newman)- Michael isn’t a huge name in XC where he finished 7th in a strong 2A field but he has a 1:58 indoor PR and a state title to go along with his 4:25 at Last Chance and a 10:02 runner-up in the D2 3200.
  4. Kasey Tinnerello (West Monroe)- Finished 5th in 5A XC as well as dropping a 15:16 bomb at regionals which is buoying him over the rest but will need a strong finish in outdoor to maintain the spot.  He does not compete during indoor season.
  5. Reed Meric (Jesuit)- Finished XC with a solid 15:46 and 13th place finish at state, but the 800 is his main event which he finished 4th in the D1 race at 2:00.  This was Reed’s first appearance in an open indoor state event so things bode well for the 1:56 runner in the spring.
  6. Randy Carter (Jehovah Jireh)- Carter ran 15:45 at Highland and won state over Alex Lewis. Carter finished indoor with indoor with a pair of runner-up spots at state and 4:31 and 2:00.
  7. Alex Landry (St. Michael)- The 4A state runner-up finished the year with a 15:45 at Highland.
  8. Andre Bellard (Lafayette)- A newcomer to this list because of a strong indoor finish, Bellard finished XC in 16th place in 5A and was 4th in the D1 3200.  
  9. Kris Jackson (Episcopal)- Jackson was 3rd at state meet in XC in 2A and finished the indoor season with a 4th place finish in the D2 3200.
  10. Cameron Rogers (Parkway)- Cameron was 8th in 5A XC, ran 15:33 at regionals, and finished the indoor season with a PR of 10:22.

Girls Class of ’17 Distance Rankings

1) Alissa Landers (Lakeside); Kirsten Landry (Ascension Episcopal): Alicia Stamey (EHS)- Things were much simpler during cross country.  Indoor track has thrown a wrench in the rankings among the top three runners in the state.  Our heir apparent after XC, Kirsten Landry, only ran one indoor meet in which she ran 12:04 for 3200.  Alissa Landers, 2A XC champion and owner of some good track credentials from last year, did not compete at the state indoor championship either.  Our pre-XC #1, Alicia Stamey, was runner-up in 2A for XC but added an indoor title in the 1600 and a runner-up spot in the 800.  Based on the past two seasons, all girls enter the outdoor season ranked #1 though Stamey has the momentum to finish the year in the top spot.

4) Hayley Schwab (EHS)- After a 3rd place finish at state in XC, Schwab came back with a vengeance indoors, ripping an 11:35 at the state meet for the title.

5) Sophie Daigle (Ascension Catholic)- Daigle was runner-up to Landry in 1A XC and runner-up to Stamey in D2 1600. She’s run 18:18 and 5:20 so far this year.

6) Gabriella Chauvin (SJA)- Had a runner-up indoors in the D1 1600 with a time of 5:21.

7) Tara Stuntz (Dutchtown)- XC 5A runner up was also 4th indoors in the D1 1600.

8) Ally McCulley (Mandeville)- 3rd in XC for 5A, 6th indoors for the 1600.

9) Gentry Jaquet (Lafayette)- Her indoor PR of 2:23 came in the right meet as she finished with a 3rd place medal in D1.

10) Annie Hill (SJA)- Finished XC with a 5th place spot in 5A and then had good marks of 2:28/5:28 indoors but did not compete in an individual event at the state meet.

Run Group 2/13/17

Run Group 2/13
On what was undoubtedly the most glorious and spectacular week of LRC run group of the year, the group’s attention was once again placed almost entirely on Bannister, whose regality surpasses any other who claims monarchical status. Bannister’s public appearances were widely acclaimed, particularly his majestic, lionesque roar, something less informed individuals would call a “bark.” Only his ruggedly good looks rival his oratory prowess.
Then, of course, there were the runs, which I’m sure was nice. Now that marathon season is pretty much over, at least locally, everybody who was remotely committed to the ridiculous sport that is distance running will undoubtedly shift their attention to Mardi Gras, assuming that has not happened already.
Speaking of Mardi Gras, LRC is having its annual Endymion party on Saturday, February 25th (I think that’s the right date?), as its contribution to the city-wide debauchery. While there are no promises that we will remember who shows up, everybody is of course more than welcome, and highly encouraged, to toss aside those pesky moral compasses for a few hours and join the festivities. Bannister will be attending.
Finally, hopefully most of our run group regulars have managed to make it down to our Oak Street location, previously known as the Runner of the South, or Southern Runner for short. If you for whatever unjustifiable reason have not, please do! Like, pretty please? It’s a lot of fun, with a great route and, more importantly, drink and food specials at Ale Bar across the street. Seriously, I won’t stop writing and/or announcing this until I see good attendance! My expectations are through the roof, so don’t disappoint me!
That said, we of course thank everyone who takes time out of his or her busy weeks support our groups, as we would not be anywhere close to what we are without you guys. Hope to continue to see you all out there every week!

2017 Indoor State Recap

Now that the season is over, let’s have a look back at who won the titles and who came away as our 4×8 champs.

D2 Girls 4×8: Menard was our leader going in and our winner going out.  Their 8 second cushion closed to just a 3 second victory over Lusher Charter who did a phenomenal job finishing second a year after their state champion anchor leg graduated.  STA usurped the podium from the EHS Knights as they finished just another three seconds behind Lusher in 10:14.

D2 Girls Team: Brusly girls Taylor Shaw and Ta’la Spates did their thing as they ran away with the team title and scored more points than the mid season performance lists projected.  EHS came from outside the early picture to take the runner-up spot behind a pair of podium finishes by Alicia Stamey.

D2 Boys 4×8: EHS cruised to the title as expected but STA dropped 15 seconds off their seed time and finished only 6 seconds behind the Knights in 8:36.  Runnels held on for third with an 8:49.

D2 Boys Team: We noted that EHS had nearly double the projected points of the next team which came true.  Not only that, it would have taken the next 3 teams combined points to beat them as well!  On top of the pile for second place was West Feliciana who battled back into that spot after an early DQ in the 4×2.

D1 Girls 4×8: If you didn’t podium, you were lapped by Lafayette.  Their 9:48 wasn’t enough to beat Mandeville’s record from the state meet last year in 9:47, though.  St. Joe’s and Mandeville took second and third respectively but the race was fairly spread out, SJA hitting 10:10 and Mandeville 10:20.  If you missed the race, don’t worry, Lafayette only graduates one leg this year.

D1 Girls Team: We knew SJA and Lafayette would be in the hunt.  Well, Lafayette decided they didn’t want it to be competitive and ran away with a 19 point victory over Zachary who themselves beat out highly touted SJA for second place after the Redstickers looked like a lock for a trophy finish.  Zachary exceeded expectations and got Janie one more indoor team podium appearance before she moves off to the college ranks next year.

D1 Boys 4×8: It hasn’t always been the case that the 4×8 features the best the state has to offer.  It seemed that every team was still in the hunt when the baton went off to their final legs.  Unfortunately for the other schools, St. Paul’s had Eric Coston on their final leg.  He powered into first place and won with an 8:16 over a great Brother Martin squad who was running all their top dogs as well.  Catholic eventually finished third but by just a couple tenths of a second over a surging Airline program who really has made major progress this year in both XC and track.  Last year’s winner Curtis was nipped at the line for 5th place by Dutchtown.  Curtis had three legs doubling back from previous races and could not muster their form from last year.

D1 Boys Team: While the three other team champions went as expected, the D1 boys team race did not.  After an injury kept Curtis’ top sprinter from qualifying in the event he won last year as an 8th grader, missing out on the fast heat of the 4×400, and finishing almost out the points in the 4×8, the Patriots were 16 points shy of Catholic High who finished on the podium in all three relays.  Catholic also scored in every running event except the 400, although 3 of those were only 6th place points.  Kam Cummings did pick up a couple points in the triple jump which he was not projected to do.  With the amount Curtis has returning next year, it will be worth watching if Catholic can bounce back from losing so many top caliber athletes the past two years to defend their title next indoor season.  And track fans don’t worry, expect another close team title between these two teams in a little over two months.

Indoor 4×8 State Preview

Each indoor season there is always an awkward dance in the distance event as coaches and athletes try to guess which events their competition will do.  Especially this year where there are some clear cut favorites followed by a slew of potential medallists, predicting what events will be ran by who is a monumental task.  We can save that for outdoor where it is far more obvious who will race which events.  Today we will take a look at the distance relay, the 4×800, which will be a bit easier to discuss and predict.

 

D2 Girls: Great competition has emerged for the podium spots in the girls small school division.  We can expect that the three powerhouse programs inhabiting the current top three positions will be ready to roll on race day.  Currently Menard is your leader with a great 10:09 performance from Saturday.  Less than ten seconds behind them are the EHS Knights led by superstar runner Alicia Stamey at 10:17 and only one second behind them is last year’s state champions, the Lusher Lions, at 10:18.  Neither of these teams should be counted out, especially when you remove the D1 teams who helped pace the field to fast times this past week.  If EHS can keep the field close they may have the x-factor on the last leg, but if the two others can work the middle of the race and pull ahead earlier than then, they may have what it takes to win the relay.

D2 Boys: The EHS boys are 24 seconds ahead of the next qualified team and the question is not if they win, but rather if they cruise to the title to save energy for those who might be doubling back in the 3200 or 4×4.  STA and St. Martin’s are currently the next two program looking to make a serious run at the podium and they stand a second apart at 8:51 and 8:52 respectively.  Both teams should will have had run their qualifying times five weeks before the state meet so it will interesting to see how much they improved in that time.

D1 Girls: Lafayette is making the top two teams from the XC season look like JV squads.  They are 33 seconds ahead of SJA who sits as the state’s second best team at 10:08.  Their 9:35 shatters Mandeville’s record from last season.  To remind you, that relay had runners who ran times of 2:15, 2:17, 2:24 and 2:27 last spring in open 800s.  What will be in store for Lafayette this outdoor season?  We at least know that they should be close to lapping second place at state on the 18th.  That being said, Mandeville and SJA are no slouches and won’t go quietly.  SJA has some hungry seniors who will want to make their last indoor season worth remembering and Mandeville will proudly represent their program and will want to leave their own legacy after losing so many girls from last year.  Expect this race to be fun for those who want to see some of the state’s best put it all on the line.

D1 Boys:  What looked like it could have been a runaway victory for Catholic last week looks like a dead heat for the title after Saturday.  Brother Martin brought their A-game and stole the show, winning by 3 seconds over the Bears.  Not too far behind was a St. Paul’s squad without their big gun too, who could be an x-factor should he choose to run the 4×8 and help his team win the title.  All three teams will have a good spread of runners in various events throughout the meet so we will have to see who brings the freshest legs to the race.  4×8 champion Curtis could still be in the mix with an A squad that still hasn’t run yet.

Indoor State Championship Team Predictions

We’re less than four weeks away from the state championship for Indoor Track and we’ve only two regular season meets left to qualify.  The main players for championship honors have already separated themselves from the pack and we break them down here:

D2 Girls: Brusly is looking to ride their top two sprinters, Taylor Shaw and Ta’la Spates, all the way to the title.  The girls are ranked 1 and 3 in both the 60 and 400 dash and are major parts of the top ranked 4×2 and second ranked 4×4.  If they hold true, their 50 points will tough for the next tier of teams to keep up.  Currently, last years’ title winner, Lusher, is projected at second in the low 30s but Ascension Catholic, Glen Oaks, St. James and Iowa all figure to be in the hunt for a top 2 finish.

D1 Girls:  There are two teams then the rest.  St. Joseph’s and Lafayette are the clear cut teams who will finish 1-2 at state, but with only a few points separating them the question is who is #1?  Lafayette currently has a slight edge by a few points with the best overall relay school (3rd in the 4×2 and first in both the 4×4 and 4×8) but SJA has more athletes looking to qualify with potential scoring positions meaning if a few of those girls step up and get more points than expected, the standings could easily flip flop.  Zachary is a distant third being anchored by All-American Janie O’Conner.

D2 Boys: In cross country fashion, Episcopal is the far and away best program in the boys small school division (almost twice as many points projected for their score than the next team) and should’t be challenged.  Impressively, EHS is dominating with basically just distance runners and two jumpers.  Per usual with state meets involving EHS, the race for runner up is where the drama lies with Newman, West Feliciana and Christian Life all virtually tied through three meets for their projected state scores.

D1: We can call this a two team race for the title out of respect for what Catholic High has done the past few decades in track, but it looks like Curtis is in the driver seat again this year.  Curtis currently has a safe double digit lead with a big factor being Catholic is currently projected to score only 2 points in the 60, 400, 800, 1600 and 3200 combined.  Curtis is projected to score 20 in the same events.  The relays are an interested story where Catholic currently has not qualified a 4×2 team yet after being DQ’d last meet and neither team has run an A 4×4.  Curtis has the roster to get close to their 3:25 from last year, even with the graduation of two key runners.  The 4×8 will be a battle between the two as well as Catholic is the current leader at 8:26 and Curtis has 3 runners have run or split 2:05 or better this indoor season and a fourth with a 2:06 PR.

There will be plenty of individual performances to watch out for as well, and we will preview that later in the season!

LSU High School Qualifer 5 W’s

What: LSU High School Indoor Qualifer

Who: Performance List

When: Final Meet Schedule

Where: Carl Maddox Indoor Field House

Why: Qualifying for the Indoor State championship is based on overall performance lists at the end of the 5 meet regular season.  For information on qualifying process check out the Indoor State Meet info page.

Top names at this meet to watch for include: Janie, O’Conner-Sprints (Zachary), Eric Coston-Distance (St. Paul’s), Armand Duplantis- Pole Vault (Lafayette), Abigail O’Donaghue- High Jump (Denham Springs), Cole Courtois- Pole Vault (Westagate), Kyah Loyd- Sprints (C.E. Byrd).

CO ’17 Girls Recruiting Rankings

Indoor track is here!  Introducing our first recruiting ranking for LA Track and Field.  This time of year college coaches everywhere are tracking down the top high school athletes across the country to sign with them for college. Louisiana has had many top athletes who have gone on to win major conference titles, national titles, and All-American honors and we look to see where those athletes are heading.  We will present the top 15 recruits throughout the season and rank them according to how ready they are to contribute to a college program.

Like many other recruiting rankings, we will also use a star ranking system.  Athletes with 5 stars are ready to step on to a major college team and contribute immediately.  4 star athletes are a year or two away from being a significant contributor to a major program or could be a contributor immediately at a mid-major program.  3 star athletes are two to three years away from being a contributor to a major program but could contribute to a mid-major program within a year or two. Rankings can and will change throughout the season.

Girls Name School Stars Events Committed
1 Janie O’Connor Zachary 5 Sprints
2 Abigail O’Donaghue Denham Springs 4 Jumps LSU
3 Kyah Lloyd C.E. Byrd 4 Hurdles
4 Carlyle Wirtz OCS 4 Multi
5 Rikianne Patterson Edna Karr 4 Jumps
6 Frankie Griffin Zachary 4 Jumps
7 Kourtni Goldsmith Ruston 4 Jumps
8 Loren James Baton Rouge High 4 Throws
9 Alysia Terry Ursuline 3 Jumps/Hurldes
10 Taylor Shaw Brusly 3 Sprints
11 Landry West St. Joseph Academy 3 Jumps
12 Helena Tibbs Beau Chene 3 Jumps
13 Destinee Jeanpierre Chapelle 3 Sprints
14 Ariel Belle White Castle 3 Sprints
15 Raelynn Price Baton Rouge High 3 Sprints

Photo courtesy of The Advocate.

CO ’17 Boys Recruiting Rankings

Indoor track is here!  Introducing our first recruiting ranking for LA Track and Field.  This time of year college coaches everywhere are tracking down the top high school athletes across the country to sign with them for college. Louisiana has had many top athletes who have gone on to win major conference titles, national titles, and All-American honors and we look to see where those athletes are heading.  We will present the top 15 recruits throughout the season and rank them according to how ready they are to contribute to a college program.

Like many other recruiting rankings, we will also use a star ranking system.  Athletes with 5 stars are ready to step on to a major college team and contribute immediately.  4 star athletes are a year or two away from being a significant contributor to a major program or could be a contributor immediately at a mid-major program.  3 star athletes are two to three years away from being a contributor to a major program but could contribute to a mid-major program within a year or two. Rankings can and will change throughout the season.

Boys Name School Stars Events Committed
1 Chris Edwards Washington-Marion 5 Jumps Alabama
2 Cole Courtois Westgate 4 Pole Vault
3 Eric Coston St. Paul’s 4 Distance
4 Jandon Briscoe Jesuit 4 Sprints Michigan
5 Jontre Kirklon Lutcher 4 Jumps LSU
6 Cody Branch John Curtis 4 Sprints
7 Kristian Mosely Destrehan 4 Sprints
8 Cole McKnight Catholic 3 Throws
9 Kam Cummings Catholic 3 Hurdles
10 Zach Tom Catholic 3 Throws Wake Forest
11 Poni Tu’tua John Curtis 3 Throws
12 Kevin Tripeaux Episcopal 3 Jumps
13 Hunter Merry Lafayette 3 Throws
14 Josh Lister Haughton 3 Sprints
15 Davontavean Martin Ellender 3 Jumps

Team Louisiana/SELA Roadrunners Competes at AAU Cross Country National Championship

imag0029

This past weekend in Tallahassee, Florida, the AAU National XC Championship took place where some of the top youth runners from around the country came to town.  A small contingent of Louisiana runners took the trip to try and better the placement of the SELA Roadrunners from last year.  The team took home a 10th place finish in the boys 15-18 year old race and also came away with an individual gold when state superstar Gabrielle Jennings won the 15-18 year old race.

imag0031

This years’ 15-18 year old teams featured runners from St. Thomas Aquinas and Mandeville while the girls team brought together girls from St. Thomas Aquinas, Cabrini, Mandeville, Ponchatoula and Lakeshore.  The girls squad wore a familiar Orange singlet that so many South LA runners wears.

imag0026

The course in Tallahasse is the home course for Florida State and is also the site of the Florida state association cross country championships in November.

imag0041

While there was no individual titles, the girls 15-18 team perfect scored as the only team to travel with a full squad, earned a team national title!

imag0040

Results recap from Miguel Becerra:

 

Twenty-five members of the Southeast Louisiana Roadrunners Cross Country team competed in

Saturday’s 2016 AAU National Cross Country Championships held at the Apalachee Regional Park Cross

Country Course in Tallahassee, Florida. The top three teams in each age group earned National team

awards, while the top twenty-five athletes in each division earned National medals. The top eight

athletes in each division also earned AAU All-American honors and patches at the individual awards

ceremony.

 

The SELRR 15-18 girls captured the team title with (15), while the SELRR “B” team earned the runner-up

team award with (41) points. Leading the Roadrunner “A” team to the National team title was Alexandra

McCulley(Mandeville High) 17-18 at the eighth position with a time of (19:59), Anne Byerley(Mandeville

High) 17-18 was tenth (20:24), Charlotte Chehardy(Mandeville High) 15-16 was thirteenth (20:45), Haley

Dean(Lakeshore High) 17-18 was fourteenth (20:46), Carlin Beal(Mandeville High) 15-16 was eighteenth

(21:01) and Lauren Klemm(Cabrini) 17-18 placed twenty-ninth (22:48) in the 5000 meter race. The

Roadrunner “B” team was led by Nicole Francois(St. Thomas Aquinas) 15-16 at the twentieth position

(21:34), Blair Vignes(Ponchatoula High) 15-16 was twenty-second (21:52), Abigail Bates(St. Thomas

Aquinas) 15-16 was twenty-seventh (22:45), Sydnie Newton(Cabrini) 15-16 was twenty-eighth (22:48)

and Belle Vignes(Ponchatoula) 15-16 placed thirtieth (23:12) in the 5000 meter race. McCulley(sixth),

Byerley(seventh), Chehardy(fifth), Beal(sixth) and Francois(seventh) each earned AAU All-America

honors in their respective age groups.

 

The Kern Country Athletics All-Stars(California) captured the 15-18 team title with (36), Smiths Track

Club placed second (43), Trailblazers Youth Athletics was third (89), SELRR placed fourth (103), Miami

Elite fifth (115), Southern Indiana Running sixth (163) and Viking Track Club was seventh (180). Noah

Elder(Mandeville) 17-18 placed fourteenth (16:58), Tristan Robertson(St. Thomas Aquinas) 17-18 placed

forty-first(18:00), Logan Lucas(St. Thomas Aquinas) 15-16 finished forty-third (18:06), Dawson Gildig(St.

Thomas Aquinas) 15-16 placed fifty-sixth (18:57), John Ross Donnes(St. Thomas Aquinas) 15-16 was fifty-

eighth (19:02) and Jude Vitrano(St. Thomas Aquinas) 17-18 was seventieth (20:13). Elder was the only

Roadrunner to earn AAU All-American status at the eighth position.

 

Sevenya Stoyanoff (Christ Episcopal) 13 posted a twenty-fourth place finish in (15:55), while Breanna

Becerra (Trafton Academy) 13 was thirty-fourth (16:35) for the 4000 meter race. Evan Pardo (St. Paul’s)

13 was twenty-seventh (14:17), while Douglas Robinson(St. Thomas Aquinas) 14 posted a thirty-second

place finish in (14:21) in the 4000 meter race.

 

Ivy Hunt(Christ Episcopal) 11 posted a twenty-fifth place finish in (12:39) for 3000 meters. Payton

Baker(St. Peter’s) 10 posted a twenty-sixth place finish in (13:14), while Connor Franks(Courtney

Christian School) 10 placed ninth (11:28) and Aidan Franks(Courtney Christian School) 10 was twenty-

fifth (12:12) for 3000 meters.

LA High School/Junior High Results From Footlocker South

This morning several Louisiana runners took to North Carolina for the second weekend of major event qualifying.  Last week we saw many LA runners descend upon Houston, but this weekend only a few made the trek to Charlotte.  Here is a list of competitors who competed in 5k races:

Boys
Place Name Time Team Race
32rd Eric Coston 15:47 SPS Seeded
51st Hunter Appleton 16:04 Brother Martin Seeded
13th Evan Hendry 16:32 SPS Soph
14th Jon Bertucci 16:32 SPS Soph
158th John Paul Hardin 16:52 Zachary Seeded
43rd Stephen Schlottman 17:04 SPS Junior
Girls
Place Name Time Team Race
42nd Svenya Stoyaoff 21:22 Trafton 13/14
55th Breanna Becerra 21:48 Trafton 13/14
75th Sarah Kate Hendry 22:50 SSA 13/14

Top 10 LA High School Finishers From NOAC Turkey Day Race

Today’s NOAC Turkey Day race was another great one for the books.  Here we take a look at the top 10 performances from 2016 Louisiana high school cross country runners from this morning:

Boys
Place Name Time Team
1 Blake Baldassaro 27:33 Holy Cross
2 John Kling 28:24 Jesuit
3 Chris Wagner 29:19 Holy Cross
4 Reid Kern 29:31 Brother Martin
5 Alex Sucato 30:08 Belle Chasse
6 Luke Malter 30:26 Jesuit
7 Teo Monthey 31:40 Holy Cross
8 Michael Williams 31:50 Jesuit
9 Jackson Schneider 32:26 Brother Martin
10 Ryan Guillot 32:30 Jesuit
Girls
Place Name Time Team
1 Charley Chehardy 33:42 Mandeville
2 Emily Blanchard 34:14 Hahnville
3 Emily Doyle 37:03 Dominican
4 Mary Claude Simons 37:17 Lusher
5 Riley Killian 39:23 Chapelle
6 Averie Konopka 40:08 Mandeville
7 Madison Vise 40:44 Ursuline
8 Anabella Imbornone 40:47 St. Martin’s
9 Emma Lion 44:27 MCA
10 Suzy Ascuitto 44:46 Country Day

Nike Cross Country South Region

This past weekend in the Woodlands, some of LA’s best ran the Nike Cross Regionals to test themselves against of the top runners in Texas, Arkansas, Oklahoma and Mississippi.  Here is a short look at some of the top team and individual finishes of LA runners:

Boys Championship
Place Name Time Team
65th Cole Billiot 16:33 Parkway
77th Key Alfred 16:40 Carencro
96th Graham Frazier 16:52 EHS
109th Kris Jackson 16:56 EHS
114th Michael Lee 16:57 EHS
125th Kenny Schaffer 17:01 EHS
156th Cameron Rogers 17:20 Parkway
157th William Kennedy 17:29 EHS
170th Tyler Kruithof 17:29 Parkway
174th Randy Carter 17:32 Jehovah Jireh
186th David Morgan 17:45:00 Parkway
195th Brencen De La Cruz 18:03 Parkway
198th Andrew Robinson 18:06 Parkway
199th Austin Jacobson 18:07 Parkway
203rd Todd McInnis 18:13 EHS
209th Brandon Leggio 18:30 EHS
Episcopal 15th 17:01 Avg
Parkway 23rd 17:26 Avg
Girls Championship
Place Name Time Team
111th Jennifer Bennett 19:53 SJA
133rd Lauren Hendry 20:12 SJA
134th Virginia Dirks 20:12 SJA
138th Carolyn McGinnis 20:16 Lusher
145th Isabelle Brown 20:28 SJA
160th Alicia Stamey 20:40 EHS
204th Leanne Livingstone 21:35 SJA
207th Lark Smith 21:48 SJA
SJA 17th 20:27 Avg
Boys Open Race 4
Place Name Time Team
19th Seth Papineau 16:38 Airline
57th Tajeon Morris 17:17 Airline
61st Will Dart 17:17 Airline
72nd Joshua Burns 17:21 Airline
152nd Xavier Wilson 18:08 Airline
186th Nate Goudeau 18:44 Airline
Airline 4th 17:20 Avg
Girls Open Race 1
Place Name Time Team
81st Isabella Kotval 21:05 SJA
96th Taylor Winters 21:17 SJA
113th Claire Andries 21:28 SJA
144th Bethanie Dunn 22:00 Airline
149th Summer Smith 22:06 SJA
177th Anneliese Jones 23:02 Airline
214th Alyssa Nguyen 26:42:00 Airline
Girls Open Race 2
Place Name Time Team
7th Adrianna Wilder 20:01 Parkway
33rd Lindsey Hutcheson 20:52 Parkway
50th Carly Hanson 21:22 Parkway
116th Keely Reed 23:00 Parkway
119th Victoria Morris 23:01 Parkway
132nd Abigail Wilder 23:21 Parkway
133rd Alyssa Ramirez 23:21 Parkway
Parkway 8th 21:39

LRC 2017 XC Preview Rankings

The chitter chatter for the 2017 cross country season is never too early to start!  Here is our annual way too early preview rankings for the next year.

Girls

  1. Menard
  2. Vandebilt
  3. Mandeville
  4. St. Joseph Academy
  5. Sacred Heart New Orleans
  6. Lusher Charter
  7. St. Scholastica
  8. St. Martin’s
  9. St. Michael
  10. Dominican

Boys

  1. Episcopal
  2. Brother Martin
  3. St. Paul’s
  4. Holy Cross
  5. Airline
  6. Jesuit
  7. St. Martin’s
  8. St. Thomas Aquinas
  9. Belle Chasse
  10. Parkway

LTFCA Final Coaches Poll

Girls Composite Rankings
Rank Team Points
1 St. Joseph’s (10) 100
2 Mandeville 86
3 Menard 77
4 Vandebilt 68
5 Episcopal 56
6 Sacred Heart 46
7 Ascension Catholic 30
8 St. Michael 22
9 Parkway 18
10 Lusher 17
Others receiving votes: Dominican, St. Scholastica, Parkview, Episcopal of Acadiana, Dutchtown, Plainview, Fontainebleau, St. Martin’s, Mt. Carmel
Boys Composite Rankings
Rank Team Points
1 St. Paul’s (9) 99
2 Episcopal (1) 89
3 Parkway 71
4 Brother Martin 60
5 Jesuit 54
6 Holy Cross 45
7 Catholic 35
8 ED White 29
9 Airline 17
10 St. Martin’s 13
Others receiving votes: Belle Chasse, St. Michael, Episcopal of Acadiana, Grand Isle, St. Thomas Aquinas, Fontainebleau, Mandeville, Westgate

’16 State XC Championships: 4A Boys

TEAM SCORES

PLACE TEAM RESULT

1

2

3

4

5

(6)

(7)

1

Belle Chasse

90

9

10

17

23

31

(42)

(90)

2

St. Michael

92

2

11

15

28

36

(39)

(40)

3

St. Thomas More

164

19

26

27

44

48

(59)

(60)

4

Leesville

185

4

18

43

47

73

(75)

(88)

5

Lakeshore

197

21

24

41

55

56

(95)

(109)

6

West Ouachita

199

3

16

49

61

70

(83)

(117)

7

South Terrebonne

205

12

30

45

50

68

(79)

(80)

8

Teurlings Catholic

212

5

20

38

72

77

(87)

(110)

9

Benton

221

22

29

35

51

84

(93)

(107)

10

Vandebilt Catholic

265

25

53

58

62

67

(71)

(74)

11

Westgate

274

7

14

54

98

101

(125)

(147)

12

Assumption

307

33

46

63

66

99

(141)

(148)

13

Woodlawn, Baton Rouge

395

32

52

85

106

120

(128)

(133)

14

Riverdale

399

8

81

91

96

123

(159)

(161)

15

Caddo Magnet

404

37

65

86

104

112

(114)

(138)

16

Carencro

445

1

100

103

105

136

17

Beau Chene

447

57

64

89

108

129

(139)

(149)

18

DeRidder

456

6

78

121

124

127

(144)

19

Tioga

488

82

92

94

102

118

(131)

(132)

20

Bossier

499

34

69

97

146

153

(158)

21

Franklin Parish

524

13

111

116

134

150

(155)

(162)

22

Salmen

564

76

113

119

126

130

(135)

(137)

23

Abbeville

665

115

122

140

143

145

24

Franklinton

755

142

151

152

154

156

(157)

(160)

INDIVIDUAL SCORES

PLACE ATHLETE RESULT 1 MILE 2 MILE 3 MILE PTS
1 Key Alfred

11 – Carencro

16:06.7

5:08.6

Pl: 2

10:36.5

5:28.0

Pl: 1 1

16:06.7

5:30.2

Pl: 1

1
2 Alexander Landry

12 – St. Michael

16:21.4

5:08.5

Pl: 1

10:39.8

5:31.4

Pl: 3 -2

16:21.4

5:41.6

Pl: 2 1

2
3 Tyler McVay

12 – West Ouachita

16:22.2

5:10.0

Pl: 3

10:39.3

5:29.4

Pl: 2 1

16:22.2

5:42.9

Pl: 3 -1

3
4 Andrew Barefield

11 – Leesville

16:25.5

5:11.8

Pl: 5

10:40.5

5:28.7

Pl: 4 1

16:25.5

5:45.1

Pl: 4

4
5 George Femmer

12 – Teurlings Catholic

16:39.2

5:13.3

Pl: 8

10:45.6

5:32.3

Pl: 5 3

16:39.2

5:53.7

Pl: 5

5
6 Darius Groves

12 – DeRidder

16:45.8

5:13.2

Pl: 7

10:46.6

5:33.4

Pl: 6 1

16:45.8

5:59.2

Pl: 6

6
7 Kolyn Saltzman

11 – Westgate

16:49.9

5:13.1

Pl: 6

10:54.8

5:41.8

Pl: 7 -1

16:49.9

5:55.1

Pl: 7

7
8 Sedrick Hawkins, Jr

12 – Riverdale

16:56.0

5:14.8

Pl: 13

10:57.0

5:42.3

Pl: 8 5

16:56.0

5:59.0

Pl: 8

8
9 Denim Reeves

12 – Belle Chasse

17:02.6

5:21.9

Pl: 16

11:06.0

5:44.1

Pl: 12 4

17:02.6

5:56.7

Pl: 9 3

9
10 Lyons Blum

11 – Franklin, Ben

17:02.7

5:14.7

Pl: 12

11:01.6

5:47.0

Pl: 10 2

17:02.7

6:01.2

Pl: 10

11 Alex Melcer

11 – Belle Chasse

17:07.9

5:13.6

Pl: 10

11:04.5

5:51.0

Pl: 11 -1

17:07.9

6:03.5

Pl: 11

10
12 Reed Callegan

12 – St. Michael

17:10.1

5:24.2

Pl: 21

11:08.8

5:44.7

Pl: 13 8

17:10.1

6:01.3

Pl: 12 1

11
13 Lane Robichaux

11 – South Terrebonne

17:13.4

5:26.6

Pl: 26

11:09.9

5:43.4

Pl: 14 12

17:13.4

6:03.5

Pl: 13 1

12
14 Desmond Johnson

11 – Franklin Parish

17:19.1

5:24.8

Pl: 23

11:13.9

5:49.1

Pl: 19 4

17:19.1

6:05.2

Pl: 14 5

13
15 Jace Peters

12 – Westgate

17:20.9

5:14.6

Pl: 11

11:01.4

5:46.8

Pl: 9 2

17:20.9

6:19.6

Pl: 15 -6

14
16 Adam Callegan

10 – St. Michael

17:25.0

5:22.6

Pl: 19

11:13.5

5:50.9

Pl: 18 1

17:25.0

6:11.6

Pl: 16 2

15
17 Josh Chamberlain

11 – Franklin, Ben

17:25.0

5:30.1

Pl: 33

11:10.9

5:40.8

Pl: 17 16

17:25.0

6:14.2

Pl: 17

18 Hunter Castaneda

11 – West Ouachita

17:27.1

5:19.4

Pl: 14

11:10.5

5:51.2

Pl: 16 -2

17:27.1

6:16.6

Pl: 18 -2

16
19 Merchant Kyle

11 – Belle Chasse

17:27.5

5:13.4

Pl: 9

11:22.4

6:09.1

Pl: 24 -15

17:27.5

6:05.2

Pl: 19 5

17
20 Nicholas Teague

12 – Leesville

17:30.4

5:30.2

Pl: 34

11:18.5

5:48.3

Pl: 22 12

17:30.4

6:11.9

Pl: 20 2

18
21 Dawson Judice

10 – St. Thomas More

17:32.1

5:26.9

Pl: 28

11:27.3

6:00.4

Pl: 29 -1

17:32.1

6:04.9

Pl: 21 8

19
22 Conner Meche

12 – Teurlings Catholic

17:32.2

5:22.1

Pl: 18

11:10.2

5:48.1

Pl: 15 3

17:32.2

6:22.1

Pl: 22 -7

20
23 George Stokes

11 – Lakeshore

17:33.6

5:34.3

Pl: 38

11:30.0

5:55.7

Pl: 31 7

17:33.6

6:03.7

Pl: 23 8

21
24 Chandler Burns

10 – Benton

17:34.1

5:20.8

Pl: 15

11:14.0

5:53.2

Pl: 20 -5

17:34.1

6:20.1

Pl: 24 -4

22
25 Alex Sucato

11 – Belle Chasse

17:36.3

5:22.0

Pl: 17

11:22.8

6:00.8

Pl: 25 -8

17:36.3

6:13.6

Pl: 25

23
26 Brandon Shows

10 – Lakeshore

17:38.8

5:24.0

Pl: 20

11:17.8

5:53.8

Pl: 21 -1

17:38.8

6:21.0

Pl: 26 -5

24
27 Dylan Smith

10 – Vandebilt Catholic

17:44.7

5:24.2

Pl: 22

11:22.3

5:58.1

Pl: 23 -1

17:44.7

6:22.5

Pl: 27 -4

25
28 Seth Sonnier

10 – St. Thomas More

17:45.7

5:27.0

Pl: 29

11:27.0

6:00.1

Pl: 28 1

17:45.7

6:18.7

Pl: 28

26
29 Grant Rodrigue

12 – St. Thomas More

17:48.2

5:38.9

Pl: 46

11:45.7

6:06.8

Pl: 40 6

17:48.2

6:02.6

Pl: 29 11

27
30 Jeffery Brignac

10 – St. Michael

17:54.3

5:24.8

Pl: 24

11:24.9

6:00.2

Pl: 27 -3

17:54.3

6:29.4

Pl: 30 -3

28
31 John David Carrier

11 – Benton

17:56.5

5:28.2

Pl: 30

11:27.7

5:59.6

Pl: 30

17:56.5

6:28.8

Pl: 31 -1

29
32 Aaron Lebouef

11 – South Terrebonne

17:59.1

5:26.6

Pl: 27

11:38.4

6:11.8

Pl: 33 -6

17:59.1

6:20.7

Pl: 32 1

30
33 Paul Mantzel

10 – Belle Chasse

18:01.9

5:25.6

Pl: 25

11:30.6

6:05.1

Pl: 32 -7

18:01.9

6:31.4

Pl: 33 -1

31
34 Khidhr Al-Mustafa

12 – Woodlawn, Baton Rouge

18:03.0

5:38.2

Pl: 44

11:43.5

6:05.3

Pl: 38 6

18:03.0

6:19.6

Pl: 34 4

32
35 Trevontae Washington

12 – Assumption

18:04.3

5:31.8

Pl: 36

11:40.6

6:08.8

Pl: 36

18:04.3

6:23.7

Pl: 35 1

33
36 Kaalas Roots

10 – Bossier

18:08.4

5:38.7

Pl: 45

11:40.2

6:01.5

Pl: 35 10

18:08.4

6:28.3

Pl: 36 -1

34
37 Dylan Scott

11 – Benton

18:08.5

5:31.3

Pl: 35

11:44.3

6:13.1

Pl: 39 -4

18:08.5

6:24.2

Pl: 37 2

35
38 Brandon Bull

10 – St. Michael

18:08.6

5:47.3

Pl: 62

11:50.4

6:03.1

Pl: 44 18

18:08.6

6:18.3

Pl: 38 6

36
39 Zachary O’Rear

12 – Caddo Magnet

18:11.9

5:10.2

Pl: 4

11:23.7

6:13.5

Pl: 26 -22

18:11.9

6:48.3

Pl: 39 -13

37
40 Carlos Femmer

10 – Teurlings Catholic

18:16.5

5:43.3

Pl: 56

11:52.7

6:09.4

Pl: 48 8

18:16.5

6:23.8

Pl: 40 8

38
41 Beau Callais

11 – South Lafourche

18:20.1

5:34.7

Pl: 39

11:43.3

6:08.6

Pl: 37 2

18:20.1

6:36.8

Pl: 41 -4

42 William Ledet

12 – St. Michael

18:22.5

5:48.2

Pl: 64

11:58.1

6:10.0

Pl: 51 13

18:22.5

6:24.4

Pl: 42 9

39
43 Cole McCullough

11 – St. Michael

18:27.3

5:42.9

Pl: 54

11:47.0

6:04.1

Pl: 41 13

18:27.3

6:40.3

Pl: 43 -2

40
44 Brian Bartee

11 – Lakeshore

18:28.6

5:29.9

Pl: 32

11:38.9

6:09.0

Pl: 34 -2

18:28.6

6:49.8

Pl: 44 -10

41
45 Jace Ziegler

11 – Belle Chasse

18:29.5

5:39.3

Pl: 49

12:01.4

6:22.2

Pl: 53 -4

18:29.5

6:28.1

Pl: 45 8

42
46 Morgan Call

12 – Leesville

18:29.6

5:39.1

Pl: 47

11:51.0

6:11.9

Pl: 46 1

18:29.6

6:38.7

Pl: 46

43
47 Logan Daigle

11 – St. Thomas More

18:29.8

5:49.3

Pl: 67

12:02.9

6:13.7

Pl: 56 11

18:29.8

6:27.0

Pl: 47 9

44
48 Robin Aucoin

12 – South Terrebonne

18:29.9

5:35.5

Pl: 41

11:49.0

6:13.6

Pl: 43 -2

18:29.9

6:41.0

Pl: 48 -5

45
49 Lajuan Adams

09 – Assumption

18:31.2

5:41.8

Pl: 50

11:58.1

6:16.3

Pl: 50

18:31.2

6:33.2

Pl: 49 1

46
50 Andres Rodriguez

10 – Leesville

18:40.8

5:43.0

Pl: 55

11:51.5

6:08.6

Pl: 47 8

18:40.8

6:49.4

Pl: 50 -3

47
51 Brody Hollier

09 – St. Thomas More

18:42.3

5:45.2

Pl: 58

12:02.7

6:17.5

Pl: 55 3

18:42.3

6:39.7

Pl: 51 4

48
52 Nathan Henry

11 – West Ouachita

18:43.0

5:42.5

Pl: 53

11:58.5

6:16.0

Pl: 52 1

18:43.0

6:44.6

Pl: 52

49
53 Thomas LeBlanc

11 – South Lafourche

18:46.2

5:33.1

Pl: 37

11:51.0

6:17.9

Pl: 45 -8

18:46.2

6:55.3

Pl: 53 -8

54 Nathaniel Naquin

10 – South Terrebonne

18:46.9

5:45.4

Pl: 59

11:57.5

6:12.1

Pl: 49 10

18:46.9

6:49.5

Pl: 54 -5

50
55 Logan Harris

11 – Benton

18:48.6

6:01.0

Pl: 92

12:19.5

6:18.5

Pl: 71 21

18:48.6

6:29.1

Pl: 55 16

51
56 Brandon Williams

12 – Woodlawn, Baton Rouge

18:49.8

6:00.1

Pl: 86

12:17.3

6:17.2

Pl: 65 21

18:49.8

6:32.5

Pl: 56 9

52
57 Ben Cazayoux

11 – Vandebilt Catholic

18:52.1

5:50.8

Pl: 71

12:09.1

6:18.4

Pl: 61 10

18:52.1

6:43.1

Pl: 57 4

53
58 Max Ellzey

12 – Westgate

18:54.2

5:39.2

Pl: 48

12:09.6

6:30.5

Pl: 62 -14

18:54.2

6:44.6

Pl: 58 4

54
59 Jake Leger

10 – Lakeshore

18:56.7

5:42.5

Pl: 52

12:06.6

6:24.1

Pl: 58 -6

18:56.7

6:50.2

Pl: 59 -1

55
60 Brady Dayries

10 – Lakeshore

18:57.3

5:42.5

Pl: 51

12:06.5

6:24.1

Pl: 57 -6

18:57.3

6:50.8

Pl: 60 -3

56
61 Nicholas Simon

10 – Beau Chene

18:57.3

6:13.2

Pl: 109

12:31.3

6:18.1

Pl: 81 28

18:57.3

6:26.0

Pl: 61 20

57
62 Lane LeBlanc

12 – Vandebilt Catholic

18:59.8

5:58.4

Pl: 84

12:12.0

6:13.6

Pl: 63 21

18:59.8

6:47.9

Pl: 62 1

58
63 Charles Kreamer

12 – St. Thomas More

19:00.6

5:29.1

Pl: 31

11:47.1

6:18.0

Pl: 42 -11

19:00.6

7:13.6

Pl: 63 -21

59
64 Austin Daigle

11 – St. Thomas More

19:02.0

6:07.9

Pl: 103

12:32.8

6:25.0

Pl: 84 19

19:02.0

6:29.2

Pl: 64 20

60
65 Isaiah Rice

10 – West Ouachita

19:02.4

5:43.8

Pl: 57

12:02.0

6:18.3

Pl: 54 3

19:02.4

7:00.4

Pl: 65 -11

61
66 Gabe Hohensee

11 – Vandebilt Catholic

19:03.6

6:02.0

Pl: 95

12:19.0

6:17.0

Pl: 70 25

19:03.6

6:44.6

Pl: 66 4

62
67 Tristan Breaux

12 – Assumption

19:06.0

5:45.4

Pl: 60

12:20.2

6:34.8

Pl: 75 -15

19:06.0

6:45.8

Pl: 67 8

63
68 Oscar Scruggins

11 – Beau Chene

19:08.1

6:02.5

Pl: 96

12:22.5

6:20.0

Pl: 78 18

19:08.1

6:45.7

Pl: 68 10

64
69 Reece Roberts

12 – Caddo Magnet

19:09.1

5:53.5

Pl: 74

12:17.6

6:24.1

Pl: 67 7

19:09.1

6:51.5

Pl: 69 -2

65
70 Quinn Richard

11 – Assumption

19:10.2

5:54.9

Pl: 76

12:22.0

6:27.1

Pl: 76

19:10.2

6:48.3

Pl: 70 6

66
71 Michael Folse

11 – Vandebilt Catholic

19:11.0

5:50.4

Pl: 70

12:08.5

6:18.1

Pl: 60 10

19:11.0

7:02.5

Pl: 71 -11

67
72 Layne Leboeuf

12 – South Terrebonne

19:12.1

5:49.0

Pl: 66

12:13.5

6:24.5

Pl: 64 2

19:12.1

6:58.6

Pl: 72 -8

68
73 Esaul Damian

10 – Bossier

19:12.3

6:16.9

Pl: 117

12:37.5

6:20.6

Pl: 86 31

19:12.3

6:34.8

Pl: 73 13

69
74 Triston Duvall

09 – West Ouachita

19:13.1

5:53.1

Pl: 73

12:20.1

6:27.1

Pl: 74 -1

19:13.1

6:53.0

Pl: 74

70
75 Phillip Morvant

11 – Vandebilt Catholic

19:15.1

5:53.6

Pl: 75

12:18.2

6:24.7

Pl: 68 7

19:15.1

6:56.9

Pl: 75 -7

71
76 Joe Houston

10 – Teurlings Catholic

19:16.1

5:49.8

Pl: 68

12:19.7

6:30.0

Pl: 72 -4

19:16.1

6:56.4

Pl: 76 -4

72
77 Troy Stephen

09 – Leesville

19:16.7

5:46.9

Pl: 61

12:17.5

6:30.7

Pl: 66 -5

19:16.7

6:59.2

Pl: 77 -11

73
78 Nathan Guidry

12 – Vandebilt Catholic

19:21.3

5:55.7

Pl: 77

12:26.5

6:30.9

Pl: 80 -3

19:21.3

6:54.8

Pl: 78 2

74
79 Derick Graham

11 – Leesville

19:28.8

5:48.3

Pl: 65

12:19.8

6:31.5

Pl: 73 -8

19:28.8

7:09.1

Pl: 79 -6

75
80 Robert Evans

12 – Woodlawn, Shreveport

19:32.5

5:35.4

Pl: 40

12:18.3

6:42.9

Pl: 69 -29

19:32.5

7:14.3

Pl: 80 -11

81 Maximiliano Ibanez

11 – Salmen

19:35.2

5:55.8

Pl: 78

12:22.1

6:26.4

Pl: 77 1

19:35.2

7:13.1

Pl: 81 -4

76
82 Josiah Perez

11 – Neville

19:35.5

5:37.1

Pl: 42

12:06.6

6:29.6

Pl: 59 -17

19:35.5

7:28.9

Pl: 82 -23

83 Reid Breaux

10 – Teurlings Catholic

19:35.6

6:00.7

Pl: 90

12:25.8

6:25.2

Pl: 79 11

19:35.6

7:09.8

Pl: 83 -4

77
84 richard puzon

11 – DeRidder

19:39.6

6:03.1

Pl: 98

12:32.3

6:29.2

Pl: 83 15

19:39.6

7:07.4

Pl: 84 -1

78
85 Patrick Robichaux

09 – South Terrebonne

19:45.3

6:03.2

Pl: 99

12:31.7

6:28.6

Pl: 82 17

19:45.3

7:13.6

Pl: 85 -3

79
86 Brad Hildalgo

10 – South Terrebonne

19:45.6

5:58.4

Pl: 83

12:35.2

6:36.9

Pl: 85 -2

19:45.6

7:10.5

Pl: 86 -1

80
87 Tyroy Lanus

12 – Riverdale

19:47.0

6:04.9

Pl: 101

12:47.6

6:42.7

Pl: 95 6

19:47.0

6:59.5

Pl: 87 8

81
88 Yasser Dellgadillo

12 – Tioga

19:47.5

6:17.9

Pl: 121

12:46.6

6:28.8

Pl: 93 28

19:47.5

7:00.9

Pl: 88 5

82
89 Jonathan Davis

12 – West Ouachita

19:48.3

6:04.4

Pl: 100

12:42.7

6:38.3

Pl: 89 11

19:48.3

7:05.6

Pl: 89

83
90 Cordell Johnson

10 – Benton

19:49.7

6:05.8

Pl: 102

12:46.5

6:40.7

Pl: 92 10

19:49.7

7:03.2

Pl: 90 2

84
91 Coby Sanchez

10 – Woodlawn, Baton Rouge

19:50.5

6:01.5

Pl: 94

12:40.3

6:38.9

Pl: 87 7

19:50.5

7:10.2

Pl: 91 -4

85
92 Joshua Bae

11 – Caddo Magnet

19:51.2

6:21.4

Pl: 132

12:56.8

6:35.4

Pl: 101 31

19:51.2

6:54.5

Pl: 92 9

86
93 Gavin Broussard

11 – Teurlings Catholic

19:57.3

6:00.5

Pl: 89

12:55.4

6:55.0

Pl: 100 -11

19:57.3

7:02.0

Pl: 93 7

87
94 Chris Scott-Vargas

11 – Leesville

19:58.3

5:52.4

Pl: 72

12:42.2

6:49.8

Pl: 88 -16

19:58.3

7:16.2

Pl: 94 -6

88
95 Tylus Smith

12 – Beau Chene

20:02.4

6:20.2

Pl: 128

12:57.8

6:37.7

Pl: 104 24

20:02.4

7:04.7

Pl: 95 9

89
96 Hunter Breland

10 – Belle Chasse

20:02.7

6:18.6

Pl: 123

12:57.3

6:38.7

Pl: 102 21

20:02.7

7:05.5

Pl: 96 6

90
97 Kyle Collet

11 – Riverdale

20:06.3

6:23.3

Pl: 133

12:59.8

6:36.5

Pl: 108 25

20:06.3

7:06.5

Pl: 97 11

91
98 Zachary Huff

10 – Tioga

20:06.5

6:25.2

Pl: 137

13:06.1

6:41.0

Pl: 112 25

20:06.5

7:00.4

Pl: 98 14

92
99 Jacob Garrett

10 – Benton

20:07.3

6:14.1

Pl: 113

12:54.4

6:40.3

Pl: 99 14

20:07.3

7:13.0

Pl: 99

93
100 Trevor Laureys

12 – Tioga

20:10.1

6:19.2

Pl: 125

12:49.2

6:30.0

Pl: 96 29

20:10.1

7:21.0

Pl: 100 -4

94
101 Tyler Cancienne

10 – Lakeshore

20:13.4

5:48.0

Pl: 63

12:44.8

6:56.8

Pl: 90 -27

20:13.4

7:28.6

Pl: 101 -11

95
102 Lawrence Ferrell

12 – Riverdale

20:15.6

6:09.2

Pl: 106

12:51.1

6:41.9

Pl: 97 9

20:15.6

7:24.6

Pl: 102 -5

96
103 Catrell Washington

11 – Bossier

20:18.1

6:12.0

Pl: 108

12:58.3

6:46.4

Pl: 106 2

20:18.1

7:19.8

Pl: 103 3

97
104 Mike Brown

12 – Westgate

20:18.2

5:58.2

Pl: 82

12:57.9

6:59.7

Pl: 105 -23

20:18.2

7:20.4

Pl: 104 1

98
105 Matthew LeBlanc

09 – Assumption

20:19.8

5:55.8

Pl: 79

12:46.1

6:50.4

Pl: 91 -12

20:19.8

7:33.7

Pl: 105 -14

99
106 Tyran Scott

11 – Carencro

20:20.0

6:00.7

Pl: 91

12:59.1

6:58.5

Pl: 107 -16

20:20.0

7:20.9

Pl: 106 1

100
107 Isaiah Pickney

10 – Westgate

20:20.0

6:03.0

Pl: 97

13:01.0

6:58.0

Pl: 109 -12

20:20.0

7:19.1

Pl: 107 2

101
108 Garrett McElwee

11 – Tioga

20:22.4

6:40.2

Pl: 157

13:19.1

6:38.9

Pl: 120 37

20:22.4

7:03.4

Pl: 108 12

102
109 Da’Kevus Arceneaux

11 – Carencro

20:25.2

6:00.4

Pl: 88

13:03.7

7:03.4

Pl: 110 -22

20:25.2

7:21.5

Pl: 109 1

103
110 Josh Bailey

09 – Caddo Magnet

20:29.1

6:30.3

Pl: 147

13:21.8

6:51.5

Pl: 123 24

20:29.1

7:07.4

Pl: 110 13

104
111 Markaylan Simon

11 – Carencro

20:32.3

6:20.0

Pl: 127

13:17.6

6:57.7

Pl: 119 8

20:32.3

7:14.7

Pl: 111 8

105
112 Max Kleibert

09 – South Lafourche

20:34.3

6:18.1

Pl: 122

13:28.0

7:10.0

Pl: 129 -7

20:34.3

7:06.3

Pl: 112 17

113 Saulomon John

11 – Woodlawn, Baton Rouge

20:34.8

6:01.3

Pl: 93

12:47.0

6:45.8

Pl: 94 -1

20:34.8

7:47.8

Pl: 113 -19

106
114 Matthew Gore

11 – Benton

20:35.0

6:13.9

Pl: 111

12:52.5

6:38.6

Pl: 98 13

20:35.0

7:42.6

Pl: 114 -16

107
115 Bryce Hebert

10 – Beau Chene

20:35.1

6:20.8

Pl: 130

12:57.7

6:36.9

Pl: 103 27

20:35.1

7:37.5

Pl: 115 -12

108
116 Nicholas Miceli

12 – Lakeshore

20:38.0

6:00.4

Pl: 87

13:05.9

7:05.6

Pl: 111 -24

20:38.0

7:32.1

Pl: 116 -5

109
117 Nick LeBlanc

11 – Teurlings Catholic

20:40.5

6:18.7

Pl: 124

13:14.9

6:56.3

Pl: 116 8

20:40.5

7:25.6

Pl: 117 -1

110
118 Kaleb Schouest

10 – Plaquemine

20:44.5

6:15.2

Pl: 116

13:17.0

7:01.9

Pl: 118 -2

20:44.5

7:27.5

Pl: 118

119 Joe Chandler

11 – Franklin Parish

20:46.1

6:09.3

Pl: 107

13:07.8

6:58.5

Pl: 113 -6

20:46.1

7:38.3

Pl: 119 -6

111
120 Sam Aycock

09 – Caddo Magnet

20:47.0

6:30.3

Pl: 146

13:25.4

6:55.1

Pl: 124 22

20:47.0

7:21.7

Pl: 120 4

112
121 Vaughn La

10 – Salmen

20:52.1

6:27.6

Pl: 141

13:39.0

7:11.5

Pl: 134 7

20:52.1

7:13.1

Pl: 121 13

113
122 Laya Tummala

10 – Caddo Magnet

20:53.6

6:30.2

Pl: 145

13:25.7

6:55.5

Pl: 126 19

20:53.6

7:27.9

Pl: 122 4

114
123 Carlos Marquez

12 – Abbeville

21:08.1

6:24.2

Pl: 136

13:35.7

7:11.5

Pl: 133 3

21:08.1

7:32.5

Pl: 123 10

115
124 LaTroyia Meadows

09 – Franklin Parish

21:13.9

6:13.4

Pl: 110

13:25.4

7:12.0

Pl: 125 -15

21:13.9

7:48.5

Pl: 124 1

116
125 Trey Robinson

12 – West Ouachita

21:16.6

6:14.1

Pl: 112

13:12.4

6:58.4

Pl: 114 -2

21:16.6

8:04.2

Pl: 125 -11

117
126 Aurelio Garcia

12 – Tioga

21:17.3

6:39.9

Pl: 155

13:47.5

7:07.6

Pl: 140 15

21:17.3

7:29.9

Pl: 126 14

118
127 Alex Brown

10 – LaGrange

21:19.6

6:17.7

Pl: 120

13:45.2

7:27.6

Pl: 139 -19

21:19.6

7:34.4

Pl: 127 12

128 Troy Bertraund

10 – Salmen

21:22.8

6:27.8

Pl: 142

13:44.5

7:16.7

Pl: 138 4

21:22.8

7:38.3

Pl: 128 10

119
129 Darmar Galvan

12 – Woodlawn, Baton Rouge

21:24.8

6:19.6

Pl: 126

13:25.8

7:06.2

Pl: 127 -1

21:24.8

7:59.1

Pl: 129 -2

120
130 Joshua Vida

09 – DeRidder

21:25.7

6:23.7

Pl: 134

13:27.4

7:03.8

Pl: 128 6

21:25.7

7:58.3

Pl: 130 -2

121
131 Timori Shipley

11 – Abbeville

21:27.9

6:15.1

Pl: 115

13:21.1

7:06.0

Pl: 122 -7

21:27.9

8:06.9

Pl: 131 -9

122
132 Alejandro Perez

10 – Riverdale

21:30.3

6:38.5

Pl: 153

13:51.2

7:12.7

Pl: 142 11

21:30.3

7:39.1

Pl: 132 10

123
133 Michael Daniel

09 – DeRidder

21:31.0

6:40.0

Pl: 156

13:58.8

7:18.8

Pl: 144 12

21:31.0

7:32.2

Pl: 133 11

124
134 Connor Scott

09 – Westgate

21:32.4

6:08.8

Pl: 104

13:29.6

7:20.9

Pl: 131 -27

21:32.4

8:02.9

Pl: 134 -3

125
135 Jacob Evers

12 – GRANT

21:35.9

6:08.8

Pl: 105

13:16.8

7:08.0

Pl: 117 -12

21:35.9

8:19.1

Pl: 135 -18

136 Eric Wilson

10 – Opelousas

21:36.2

6:33.4

Pl: 148

13:51.2

7:17.8

Pl: 141 7

21:36.2

7:45.1

Pl: 136 5

137 Arthur Landry

11 – LaGrange

21:38.1

5:50.2

Pl: 69

13:14.5

7:24.3

Pl: 115 -46

21:38.1

8:23.7

Pl: 137 -22

138 MarQuis Johnson

10 – LaGrange

21:39.1

5:58.9

Pl: 85

13:20.3

7:21.4

Pl: 121 -36

21:39.1

8:18.9

Pl: 138 -17

139 Dominick Schroder

10 – Salmen

21:40.4

6:24.2

Pl: 135

13:57.3

7:33.2

Pl: 143 -8

21:40.4

7:43.2

Pl: 139 4

126
140 Marcus Cropley

11 – Franklin, Ben

21:40.4

6:21.0

Pl: 131

13:43.6

7:22.6

Pl: 136 -5

21:40.4

7:56.9

Pl: 140 -4

141 Parker Stewart

10 – DeRidder

21:41.7

6:17.6

Pl: 119

13:35.5

7:18.0

Pl: 132 -13

21:41.7

8:06.2

Pl: 141 -9

127
142 Joshua Stephens

11 – Woodlawn, Baton Rouge

21:42.1

6:28.8

Pl: 143

14:07.7

7:39.0

Pl: 146 -3

21:42.1

7:34.5

Pl: 142 4

128
143 Michael Campanella

09 – North DeSoto

21:51.4

6:45.9

Pl: 163

14:00.8

7:14.9

Pl: 145 18

21:51.4

7:50.7

Pl: 143 2

144 Alvin Conner

10 – Carver High School

21:52.5

6:17.4

Pl: 118

13:43.2

7:25.8

Pl: 135 -17

21:52.5

8:09.4

Pl: 144 -9

145 Coby Hebert

09 – Beau Chene

22:02.1

6:46.0

Pl: 164

14:08.9

7:22.9

Pl: 147 17

22:02.1

7:53.3

Pl: 145 2

129
146 Farhan Mansur

09 – Salmen

22:08.0

6:36.7

Pl: 150

14:10.2

7:33.6

Pl: 148 2

22:08.0

7:57.8

Pl: 146 2

130
147 Jacob Huff

09 – Tioga

22:11.8

6:48.3

Pl: 165

14:10.5

7:22.2

Pl: 150 15

22:11.8

8:01.3

Pl: 147 3

131
148 Joshua Hagan

12 – Tioga

22:12.2

6:42.4

Pl: 159

14:12.5

7:30.1

Pl: 151 8

22:12.2

7:59.8

Pl: 148 3

132
149 Julian Scott

12 – Woodlawn, Baton Rouge

22:12.4

6:20.2

Pl: 129

13:29.2

7:09.1

Pl: 130 -1

22:12.4

8:43.2

Pl: 149 -19

133
150 Jacob Freeman

10 – Franklin Parish

22:13.8

6:14.4

Pl: 114

13:44.4

7:30.0

Pl: 137 -23

22:13.8

8:29.5

Pl: 150 -13

134
151 Trace Farrell

10 – Salmen

22:14.8

6:44.1

Pl: 160

14:23.6

7:39.6

Pl: 153 7

22:14.8

7:51.2

Pl: 151 2

135
152 Newell Schindler

12 – Franklin, Ben

22:15.5

6:25.8

Pl: 138

14:10.3

7:44.6

Pl: 149 -11

22:15.5

8:05.2

Pl: 152 -3

153 Michael Lanclos

10 – Opelousas

22:28.3

6:44.9

Pl: 161

14:18.4

7:33.5

Pl: 152 9

22:28.3

8:10.0

Pl: 153 -1

154 Roland Savoy

10 – Carencro

22:30.1

6:38.1

Pl: 152

14:33.6

7:55.6

Pl: 156 -4

22:30.1

7:56.6

Pl: 154 2

136
155 Aaron Donarski

10 – Salmen

22:31.6

6:58.2

Pl: 172

14:44.2

7:46.1

Pl: 160 12

22:31.6

7:47.5

Pl: 155 5

137
156 Liam Calhoun

10 – Caddo Magnet

22:32.3

5:37.4

Pl: 43

14:36.6

8:59.3

Pl: 157 -114

22:32.3

7:55.7

Pl: 156 1

138
157 Desland Arvie

11 – Northside

22:44.5

6:27.4

Pl: 140

14:33.6

8:06.2

Pl: 155 -15

22:44.5

8:11.0

Pl: 157 -2

158 Alex Johnson

10 – LaGrange

22:44.9

6:38.0

Pl: 151

14:39.8

8:01.8

Pl: 158 -7

22:44.9

8:05.2

Pl: 158

159 John Henry

11 – Beau Chene

23:06.1

7:09.6

Pl: 180

15:02.7

7:53.2

Pl: 166 14

23:06.1

8:03.4

Pl: 159 7

139
160 Dominic Nunez

11 – Abbeville

23:11.2

6:57.4

Pl: 171

15:00.8

8:03.5

Pl: 164 7

23:11.2

8:10.4

Pl: 160 4

140
161 Noah Broussard

09 – Assumption

23:21.1

6:41.0

Pl: 158

14:23.7

7:42.7

Pl: 154 4

23:21.1

8:57.5

Pl: 161 -7

141
162 Taylor Cooper

11 – Franklinton

23:23.1

7:07.1

Pl: 179

15:23.7

8:16.6

Pl: 172 7

23:23.1

7:59.4

Pl: 162 10

142
163 Damien Landry

12 – Abbeville

23:35.8

6:56.4

Pl: 170

14:51.6

7:55.3

Pl: 162 8

23:35.8

8:44.2

Pl: 163 -1

143
164 Kyle Estay

12 – South Lafourche

23:40.8

6:35.2

Pl: 149

14:43.9

8:08.7

Pl: 159 -10

23:40.8

8:56.9

Pl: 164 -5

165 Eric redler

11 – DeRidder

23:41.0

6:51.6

Pl: 167

14:52.4

8:00.8

Pl: 163 4

23:41.0

8:48.7

Pl: 165 -2

144
166 Hanson Lam

09 – Abbeville

23:43.6

7:14.8

Pl: 183

15:26.7

8:12.0

Pl: 174 9

23:43.6

8:16.9

Pl: 166 8

145
167 Zach Elkins

10 – Bossier

24:00.1

7:03.6

Pl: 174

15:19.7

8:16.1

Pl: 170 4

24:00.1

8:40.5

Pl: 167 3

146
168 Jim’Qyinetaye Barnes

11 – Westgate

24:03.0

6:29.0

Pl: 144

15:07.5

8:38.6

Pl: 168 -24

24:03.0

8:55.5

Pl: 168

147
169 Hunter Anderman

09 – Assumption

24:03.1

6:45.0

Pl: 162

15:04.3

8:19.4

Pl: 167 -5

24:03.1

8:58.9

Pl: 169 -2

148
170 Samuel Knott

12 – Beau Chene

24:05.8

6:58.2

Pl: 173

15:02.3

8:04.2

Pl: 165 8

24:05.8

9:03.6

Pl: 170 -5

149
171 Grant Johns

10 – Franklin Parish

24:19.8

6:39.2

Pl: 154

14:50.5

8:11.4

Pl: 161 -7

24:19.8

9:29.4

Pl: 171 -10

150
172 Ryan Jenkins

12 – Franklinton

24:28.2

7:06.9

Pl: 178

15:23.9

8:17.0

Pl: 173 5

24:28.2

9:04.3

Pl: 172 1

151
173 Raisean Hart

11 – Franklinton

24:29.0

7:06.8

Pl: 177

15:23.6

8:16.9

Pl: 171 6

24:29.0

9:05.4

Pl: 173 -2

152
174 Micah Robinson

10 – Bossier

25:12.5

6:49.8

Pl: 166

15:38.3

8:48.5

Pl: 175 -9

25:12.5

9:34.3

Pl: 174 1

153
175 Christian Spinks

12 – Franklinton

25:27.9

8:01.6

Pl: 189

16:50.0

8:48.4

Pl: 182 7

25:27.9

8:38.0

Pl: 175 7

154
176 Michael Cardona

12 – Huntington

25:30.6

7:23.0

Pl: 185

16:00.4

8:37.5

Pl: 178 7

25:30.6

9:30.2

Pl: 176 2

177 Matthew Gregory

11 – Opelousas

25:41.3

7:10.5

Pl: 181

15:57.3

8:46.8

Pl: 177 4

25:41.3

9:44.0

Pl: 177

178 Tavie Jenkins

10 – Carver High School

26:04.3

6:26.2

Pl: 139

15:16.5

8:50.4

Pl: 169 -30

26:04.3

10:47.8

Pl: 178 -9

179 Devante’ Cooper

10 – Huntington

26:22.1

6:52.8

Pl: 168

15:56.8

9:04.0

Pl: 176 -8

26:22.1

10:25.3

Pl: 179 -3

180 Brendan Parker

10 – GRANT

26:34.3

7:04.7

Pl: 175

16:19.0

9:14.4

Pl: 179 -4

26:34.3

10:15.3

Pl: 180 -1

181 Dylan English

09 – Franklin Parish

26:41.9

6:56.1

Pl: 169

16:32.2

9:36.1

Pl: 180 -11

26:41.9

10:09.8

Pl: 181 -1

155
182 Cody Provost

12 – Franklinton

26:58.6

8:01.7

Pl: 190

16:59.4

8:57.8

Pl: 186 4

26:58.6

9:59.2

Pl: 182 4

156
183 Jacob Dominguez

12 – Franklinton

27:16.8

7:19.0

Pl: 184

16:56.7

9:37.7

Pl: 185 -1

27:16.8

10:20.1

Pl: 183 2

157
184 Jesse Logan

10 – Bossier

27:21.4

7:05.0

Pl: 176

16:42.7

9:37.7

Pl: 181 -5

27:21.4

10:38.7

Pl: 184 -3

158
185 Tommie Mango

10 – Carver High School

27:56.2

7:10.6

Pl: 182

16:54.6

9:44.0

Pl: 184 -2

27:56.2

11:01.6

Pl: 185 -1

186 Simeon Bolden

10 – Riverdale

27:57.6

7:24.5

Pl: 186

16:54.2

9:29.8

Pl: 183 3

27:57.6

11:03.4

Pl: 186 -3

159
187 Jared Price

12 – GRANT

28:36.2

7:35.7

Pl: 188

17:57.5

10:21.9

Pl: 187 1

28:36.2

10:38.8

Pl: 187

188 Newman Corvell

12 – Huntington

31:39.4

7:27.5

Pl: 187

19:25.6

11:58.1

Pl: 188 -1

31:39.4

12:13.8

Pl: 188

189 Cody Jambois

12 – Franklinton

32:58.4

8:30.0

Pl: 191

21:23.1

12:53.1

Pl: 190 1

32:58.4

11:35.4

Pl: 189 1

160
190 Alquan Cornish

10 – Riverdale

32:58.6

8:30.1

Pl: 192

21:23.1

12:53.1

Pl: 191 1

32:58.6

11:35.5

Pl: 190 1

161
191 Isaiah White

12 – Franklin Parish

33:48.1

8:52.5

Pl: 193

21:07.1

12:14.7

Pl: 189 4

33:48.1

12:41.0

Pl: 191 -2

162

’16 State XC Championships: 3A Boys

TEAM SCORES

PLACE TEAM RESULT

1

2

3

4

5

(6)

(7)

1

White, E.D.

24

1

2

4

6

11

(32)

(37)

2

West Feliciana

70

3

13

14

18

22

(25)

(55)

3

St. Louis

77

8

9

15

19

26

(34)

(68)

4

Erath

139

17

20

30

31

41

(67)

(94)

5

Lusher Charter

186

10

33

42

50

51

(83)

(105)

6

Buckeye

189

21

28

35

36

69

(72)

(114)

7

Parkview Baptist

218

27

44

46

48

53

(57)

(66)

8

University Lab

245

5

24

65

70

81

(120)

9

Albany

264

23

29

47

79

86

(103)

10

Kaplan

289

12

43

45

64

125

11

Pine Prairie

315

59

60

62

63

71

(80)

(95)

12

Winnfield

348

7

49

74

100

118

(124)

13

Iowa

362

40

58

84

88

92

(93)

(107)

14

Sumner, Jewel

363

38

52

78

82

113

(122)

(123)

15

Berwick

382

16

54

96

104

112

16

Loyola Prep

416

56

76

85

98

101

(109)

(110)

17

South Beauregard

423

39

73

89

106

116

(117)

(121)

18

De La Salle

424

61

77

90

97

99

(102)

19

Caldwell

472

75

87

91

108

111

(115)

(119)

INDIVIDUAL SCORES

PLACE ATHLETE RESULT 1 MILE 2 MILE 3 MILE
1 Lucas Marcello

12 – White, E.D.

16:47.2

5:12.2

Pl: 2

10:47.4

5:35.2

Pl: 2

16:47.2

5:59.9

Pl: 1 1

2 Race Bourgeios

11 – White, E.D.

16:49.2

5:15.2

Pl: 7

10:55.7

5:40.6

Pl: 4 3

16:49.2

5:53.6

Pl: 2 2

3 Chandler Sullivan

11 – West Feliciana

16:52.4

5:12.5

Pl: 3

10:47.1

5:34.6

Pl: 1 2

16:52.4

6:05.3

Pl: 3 -2

4 Samuel Avants

10 – White, E.D.

17:07.2

5:12.1

Pl: 1

10:47.7

5:35.6

Pl: 3 -2

17:07.2

6:19.6

Pl: 4 -1

5 Jack Moran

09 – University Lab

17:10.3

5:13.8

Pl: 5

10:57.6

5:43.9

Pl: 5

17:10.3

6:12.8

Pl: 5

6 Jay Barrilleaux

12 – White, E.D.

17:13.2

5:22.4

Pl: 8

11:13.1

5:50.7

Pl: 9 -1

17:13.2

6:00.2

Pl: 6 3

7 Tyler Hight

10 – Winnfield

17:17.8

5:12.5

Pl: 4

10:59.1

5:46.6

Pl: 6 -2

17:17.8

6:18.7

Pl: 7 -1

8 John Ammons

12 – St. Louis

17:27.1

5:14.7

Pl: 6

11:09.1

5:54.4

Pl: 7 -1

17:27.1

6:18.0

Pl: 8 -1

9 Noah McNally

12 – St. Louis

17:27.2

5:22.7

Pl: 9

11:12.4

5:49.8

Pl: 8 1

17:27.2

6:14.8

Pl: 9 -1

10 David McGrade

12 – Lusher Charter

17:33.3

5:25.6

Pl: 11

11:21.6

5:56.0

Pl: 10 1

17:33.3

6:11.8

Pl: 10

11 Zachary Robichaux

11 – White, E.D.

17:36.8

5:26.0

Pl: 12

11:24.2

5:58.2

Pl: 11 1

17:36.8

6:12.7

Pl: 11

12 Colt Hardee

12 – Kaplan

17:56.1

5:44.0

Pl: 33

11:38.4

5:54.4

Pl: 15 18

17:56.1

6:17.8

Pl: 12 3

13 Nate Semmes

11 – West Feliciana

18:04.0

5:26.6

Pl: 13

11:24.8

5:58.3

Pl: 12 1

18:04.0

6:39.2

Pl: 13 -1

14 Drew Hennessy

11 – West Feliciana

18:05.7

5:26.8

Pl: 14

11:25.1

5:58.4

Pl: 13 1

18:05.7

6:40.6

Pl: 14 -1

15 John Savoy

09 – St. Louis

18:06.1

5:28.5

Pl: 15

11:41.1

6:12.7

Pl: 19 -4

18:06.1

6:25.0

Pl: 15 4

16 Ian Valdez

11 – Berwick

18:11.1

5:36.1

Pl: 22

11:31.1

5:55.1

Pl: 14 8

18:11.1

6:40.0

Pl: 16 -2

17 Ethan Suire

11 – Erath

18:14.7

5:23.1

Pl: 10

11:39.0

6:16.0

Pl: 16 -6

18:14.7

6:35.7

Pl: 17 -1

18 Hunter Fudge

12 – West Feliciana

18:18.0

5:30.4

Pl: 18

11:39.1

6:08.7

Pl: 17 1

18:18.0

6:39.0

Pl: 18 -1

19 Nic Migues

11 – St. Louis

18:21.4

5:41.0

Pl: 25

11:54.1

6:13.2

Pl: 22 3

18:21.4

6:27.3

Pl: 19 3

20 Cameron Carpenter

11 – Erath

18:25.9

5:28.6

Pl: 16

11:42.4

6:13.9

Pl: 20 -4

18:25.9

6:43.5

Pl: 20

21 Jace Warren

10 – Buckeye

18:32.7

5:44.3

Pl: 35

11:53.8

6:09.5

Pl: 21 14

18:32.7

6:39.0

Pl: 21

22 Everitt Williamson

11 – West Feliciana

18:34.3

5:33.7

Pl: 21

11:54.9

6:21.2

Pl: 23 -2

18:34.3

6:39.5

Pl: 22 1

23 Drew Thompson

09 – Albany

18:34.8

5:30.0

Pl: 17

11:39.6

6:09.6

Pl: 18 -1

18:34.8

6:55.3

Pl: 23 -5

24 Rider Holcomb

7 – University Lab

18:34.9

5:51.9

Pl: 42

12:05.3

6:13.4

Pl: 26 16

18:34.9

6:29.6

Pl: 24 2

25 Emery Godke

10 – West Feliciana

18:45.9

5:42.1

Pl: 27

12:01.2

6:19.2

Pl: 24 3

18:45.9

6:44.7

Pl: 25 -1

26 Evan Dore

11 – St. Louis

18:47.4

5:41.1

Pl: 26

12:01.4

6:20.4

Pl: 25 1

18:47.4

6:46.1

Pl: 26 -1

27 Carter McCulloch

09 – Parkview Baptist

18:50.4

5:40.0

Pl: 24

12:09.0

6:29.0

Pl: 30 -6

18:50.4

6:41.5

Pl: 27 3

28 Ryan Campbell

11 – Buckeye

18:52.1

5:52.3

Pl: 43

12:13.7

6:21.5

Pl: 34 9

18:52.1

6:38.4

Pl: 28 6

29 Jason Penton

10 – Albany

18:53.6

5:45.8

Pl: 37

12:08.2

6:22.4

Pl: 29 8

18:53.6

6:45.5

Pl: 29

30 Christen Meaux

11 – Erath

18:55.2

5:42.4

Pl: 29

12:07.6

6:25.3

Pl: 27 2

18:55.2

6:47.6

Pl: 30 -3

31 Blaze Bright

09 – Erath

18:56.1

5:44.0

Pl: 32

12:11.3

6:27.3

Pl: 32

18:56.1

6:44.9

Pl: 31 1

32 Braedon Methvin

8 – White, E.D.

18:56.9

6:11.0

Pl: 67

12:24.6

6:13.7

Pl: 42 25

18:56.9

6:32.3

Pl: 32 10

33 Henry Neelis

09 – Lusher Charter

19:04.8

5:43.5

Pl: 30

12:16.5

6:33.0

Pl: 38 -8

19:04.8

6:48.4

Pl: 33 5

34 George Villaume

12 – St. Louis

19:11.4

5:47.9

Pl: 39

12:13.8

6:26.0

Pl: 35 4

19:11.4

6:57.7

Pl: 34 1

35 Hunter Aymond

11 – Buckeye

19:11.5

5:47.6

Pl: 38

12:13.3

6:25.7

Pl: 33 5

19:11.5

6:58.3

Pl: 35 -2

36 Evan Norris

10 – Buckeye

19:12.2

5:53.3

Pl: 47

12:14.9

6:21.6

Pl: 36 11

19:12.2

6:57.3

Pl: 36

37 Matthew Holland

11 – White, E.D.

19:12.6

5:44.9

Pl: 36

12:10.9

6:26.0

Pl: 31 5

19:12.6

7:01.7

Pl: 37 -6

38 Nick Story

09 – Sumner, Jewel

19:16.8

5:33.4

Pl: 20

12:07.7

6:34.3

Pl: 28 -8

19:16.8

7:09.2

Pl: 38 -10

39 Elijah Midkiff

8 – South Beauregard

19:20.9

5:48.5

Pl: 40

12:19.8

6:31.3

Pl: 39 1

19:20.9

7:01.2

Pl: 39

40 Payton Foreman

8 – Iowa

19:21.9

5:52.6

Pl: 45

12:20.7

6:28.2

Pl: 40 5

19:21.9

7:01.2

Pl: 40

41 Andrew Sonnier

10 – Erath

19:24.3

5:43.6

Pl: 31

12:25.8

6:42.3

Pl: 43 -12

19:24.3

6:58.5

Pl: 41 2

42 Wheeler McMahon

8 – Lusher Charter

19:25.4

5:59.2

Pl: 53

12:30.0

6:30.9

Pl: 45 8

19:25.4

6:55.5

Pl: 42 3

43 Adam Courville

12 – Kaplan

19:27.8

5:42.3

Pl: 28

12:16.3

6:34.0

Pl: 37 -9

19:27.8

7:11.6

Pl: 43 -6

44 Schuyler Pentas

7 – Parkview Baptist

19:32.3

6:06.8

Pl: 59

12:40.7

6:34.0

Pl: 49 10

19:32.3

6:51.6

Pl: 44 5

45 Racardo Bigbie

11 – Kaplan

19:36.4

5:44.1

Pl: 34

12:27.3

6:43.3

Pl: 44 -10

19:36.4

7:09.1

Pl: 45 -1

46 Nic Noe

09 – Parkview Baptist

19:40.6

5:52.6

Pl: 46

12:34.4

6:41.8

Pl: 47 -1

19:40.6

7:06.2

Pl: 46 1

47 David Weathersby

09 – Albany

19:46.1

6:12.9

Pl: 71

12:42.2

6:29.3

Pl: 50 21

19:46.1

7:04.0

Pl: 47 3

48 Dawson McCulloch

11 – Parkview Baptist

19:53.7

5:52.3

Pl: 44

12:34.1

6:41.8

Pl: 46 -2

19:53.7

7:19.7

Pl: 48 -2

49 Terry Owens

11 – Bogalusa

19:55.0

6:26.9

Pl: 101

13:10.0

6:43.2

Pl: 72 29

19:55.0

6:45.0

Pl: 49 23

50 Edward Teal

10 – Winnfield

19:57.8

5:33.3

Pl: 19

12:55.0

7:21.8

Pl: 55 -36

19:57.8

7:02.8

Pl: 50 5

51 Jude Mikulencak

8 – Lusher Charter

19:58.0

5:55.6

Pl: 50

12:38.7

6:43.2

Pl: 48 2

19:58.0

7:19.3

Pl: 51 -3

52 Joseph Basara

8 – Lusher Charter

19:58.5

5:59.1

Pl: 52

12:48.3

6:49.2

Pl: 51 1

19:58.5

7:10.2

Pl: 52 -1

53 Adrian Gonzales

09 – Sumner, Jewel

20:05.0

5:53.9

Pl: 48

12:50.9

6:57.1

Pl: 53 -5

20:05.0

7:14.1

Pl: 53

54 Landon Toups

8 – Parkview Baptist

20:06.8

6:16.3

Pl: 77

13:00.6

6:44.4

Pl: 64 13

20:06.8

7:06.2

Pl: 54 10

55 Sean Cantrelle

11 – Berwick

20:09.7

6:22.5

Pl: 90

12:55.2

6:32.8

Pl: 56 34

20:09.7

7:14.5

Pl: 55 1

56 Justin Rea

11 – West Feliciana

20:10.6

5:37.7

Pl: 23

12:23.9

6:46.2

Pl: 41 -18

20:10.6

7:46.8

Pl: 56 -15

57 Trayvence Thomas

10 – Ville Platte

20:12.5

6:08.4

Pl: 64

13:00.1

6:51.7

Pl: 62 2

20:12.5

7:12.4

Pl: 57 5

58 Ben Haddock

12 – Loyola Prep

20:14.0

6:16.7

Pl: 79

12:55.7

6:39.0

Pl: 58 21

20:14.0

7:18.3

Pl: 58

59 Nick Beard

12 – Parkview Baptist

20:17.1

5:58.2

Pl: 51

12:52.2

6:54.0

Pl: 54 -3

20:17.1

7:25.0

Pl: 59 -5

60 Alexander Soileau

10 – Ville Platte

20:18.9

6:08.7

Pl: 65

13:00.0

6:51.4

Pl: 61 4

20:18.9

7:18.9

Pl: 60 1

61 Justin Wells

12 – Iowa

20:24.8

6:07.8

Pl: 61

13:17.7

7:09.9

Pl: 78 -17

20:24.8

7:07.2

Pl: 61 17

62 Anthony Sharpe Jr.

10 – Pine Prairie

20:25.8

6:18.4

Pl: 84

13:00.4

6:42.0

Pl: 63 21

20:25.8

7:25.4

Pl: 62 1

63 Zachary Manuel

11 – Pine Prairie

20:27.6

6:14.3

Pl: 73

12:59.2

6:45.0

Pl: 60 13

20:27.6

7:28.4

Pl: 63 -3

64 Timothy Dupuy

11 – De La Salle

20:27.8

6:17.2

Pl: 81

13:09.2

6:52.0

Pl: 71 10

20:27.8

7:18.7

Pl: 64 7

65 Jason Marsh

09 – Pine Prairie

20:30.0

6:17.0

Pl: 80

13:08.0

6:51.0

Pl: 69 11

20:30.0

7:22.1

Pl: 65 4

66 Kyler Carson

10 – Pine Prairie

20:30.3

6:19.9

Pl: 85

13:13.2

6:53.4

Pl: 74 11

20:30.3

7:17.1

Pl: 66 8

67 Kane Hebert

11 – Kaplan

20:30.5

5:54.3

Pl: 49

12:50.8

6:56.6

Pl: 52 -3

20:30.5

7:39.8

Pl: 67 -15

68 Connor May

09 – University Lab

20:31.1

6:09.6

Pl: 66

13:05.9

6:56.4

Pl: 66

20:31.1

7:25.2

Pl: 68 -2

69 Alex Vega

09 – Parkview Baptist

20:35.0

5:51.1

Pl: 41

12:57.7

7:06.6

Pl: 59 -18

20:35.0

7:37.4

Pl: 69 -10

70 Shawn Efferson

09 – Erath

20:37.9

6:00.6

Pl: 56

13:12.1

7:11.5

Pl: 73 -17

20:37.9

7:25.9

Pl: 70 3

71 Laiche Austin

09 – Lutcher

20:38.2

6:26.5

Pl: 99

13:15.5

6:49.0

Pl: 76 23

20:38.2

7:22.8

Pl: 71 5

72 Benjy Guilbeau

11 – St. Louis

20:42.0

6:06.5

Pl: 58

13:03.7

6:57.3

Pl: 65 -7

20:42.0

7:38.3

Pl: 72 -7

73 Joey Vines

09 – Buckeye

20:46.6

6:12.1

Pl: 70

13:06.3

6:54.3

Pl: 68 2

20:46.6

7:40.4

Pl: 73 -5

74 Matthew Town

8 – University Lab

20:47.2

6:15.3

Pl: 74

13:21.3

7:06.1

Pl: 80 -6

20:47.2

7:26.0

Pl: 74 6

75 Bailey M Fontenot

11 – Pine Prairie

20:49.2

6:24.3

Pl: 92

13:23.5

6:59.2

Pl: 82 10

20:49.2

7:25.7

Pl: 75 7

76 Jacob Paulk

10 – Buckeye

20:50.5

6:22.3

Pl: 89

13:19.6

6:57.4

Pl: 79 10

20:50.5

7:30.9

Pl: 76 3

77 Montana Faulk

10 – South Beauregard

20:53.2

6:16.6

Pl: 78

13:15.0

6:58.5

Pl: 75 3

20:53.2

7:38.3

Pl: 77 -2

78 Cole DeBusk

09 – Winnfield

20:54.8

6:07.9

Pl: 62

13:25.0

7:17.1

Pl: 84 -22

20:54.8

7:29.9

Pl: 78 6

79 Nathan Milioto

10 – Lutcher

20:55.0

6:17.4

Pl: 83

13:24.3

7:06.9

Pl: 83

20:55.0

7:30.7

Pl: 79 4

80 Richard Frazier

10 – Caldwell

20:56.6

6:07.7

Pl: 60

13:09.1

7:01.4

Pl: 70 -10

20:56.6

7:47.6

Pl: 80 -10

81 Colton Krauss

09 – Loyola Prep

20:57.0

6:27.3

Pl: 102

13:31.6

7:04.4

Pl: 93 9

20:57.0

7:25.4

Pl: 81 12

82 Thomas Prados

09 – De La Salle

20:57.5

6:22.0

Pl: 88

13:28.1

7:06.1

Pl: 87 1

20:57.5

7:29.4

Pl: 82 5

83 Chris Swanson

10 – Bolton

20:57.5

6:32.3

Pl: 110

13:32.2

6:59.9

Pl: 94 16

20:57.5

7:25.4

Pl: 83 11

84 Tanner Blades

09 – Sumner, Jewel

20:58.3

6:11.7

Pl: 69

13:21.6

7:10.0

Pl: 81 -12

20:58.3

7:36.8

Pl: 84 -3

85 Austin Hampton

09 – Albany

21:04.2

6:17.2

Pl: 82

13:25.1

7:08.0

Pl: 85 -3

21:04.2

7:39.1

Pl: 85

86 Colby Dupuis

11 – Pine Prairie

21:05.3

6:25.7

Pl: 97

13:29.6

7:04.0

Pl: 90 7

21:05.3

7:35.7

Pl: 86 4

87 David Hooks

09 – University Lab

21:11.3

6:15.8

Pl: 76

13:26.0

7:10.3

Pl: 86 -10

21:11.3

7:45.3

Pl: 87 -1

88 Jude Fowler

11 – Sumner, Jewel

21:13.0

6:13.7

Pl: 72

13:28.3

7:14.6

Pl: 88 -16

21:13.0

7:44.7

Pl: 88

89 Cory Eugene

11 – Lusher Charter

21:14.5

5:59.4

Pl: 54

13:16.2

7:16.9

Pl: 77 -23

21:14.5

7:58.3

Pl: 89 -12

90 Zane Trahan

11 – Iowa

21:14.7

6:30.7

Pl: 107

13:31.6

7:00.9

Pl: 92 15

21:14.7

7:43.2

Pl: 90 2

91 Stephen Toussaint

09 – Loyola Prep

21:16.3

6:25.6

Pl: 96

13:30.9

7:05.3

Pl: 91 5

21:16.3

7:45.5

Pl: 91

92 Connor DeLaune

10 – Albany

21:22.0

6:35.9

Pl: 118

13:53.5

7:17.7

Pl: 105 13

21:22.0

7:28.5

Pl: 92 13

93 Chase Cassels

12 – Caldwell

21:26.5

6:05.6

Pl: 57

13:06.2

7:00.7

Pl: 67 -10

21:26.5

8:20.3

Pl: 93 -26

94 Anthony Deshotel

11 – Iowa

21:27.4

6:21.4

Pl: 87

13:47.4

7:26.0

Pl: 100 -13

21:27.4

7:40.1

Pl: 94 6

95 Gordon Brown

11 – South Beauregard

21:31.1

6:25.3

Pl: 94

13:42.5

7:17.3

Pl: 98 -4

21:31.1

7:48.6

Pl: 95 3

96 Trent Burke

09 – De La Salle

21:37.6

6:27.4

Pl: 104

13:47.4

7:20.0

Pl: 99 5

21:37.6

7:50.2

Pl: 96 3

97 Zachary Canteberry

11 – Caldwell

21:38.5

6:34.7

Pl: 115

13:54.6

7:19.9

Pl: 106 9

21:38.5

7:44.0

Pl: 97 9

98 Collin Peloquin

11 – Iowa

21:38.8

6:37.4

Pl: 120

13:47.8

7:10.5

Pl: 101 19

21:38.8

7:51.0

Pl: 98 3

99 Alex Myers

7 – Iowa

21:41.3

6:34.0

Pl: 114

13:53.1

7:19.1

Pl: 104 10

21:41.3

7:48.3

Pl: 99 5

100 Devin Barras

10 – Erath

21:42.6

6:30.5

Pl: 106

13:59.3

7:28.9

Pl: 108 -2

21:42.6

7:43.3

Pl: 100 8

101 Nick Ortego

10 – Pine Prairie

21:43.4

6:25.5

Pl: 95

13:51.0

7:25.6

Pl: 103 -8

21:43.4

7:52.4

Pl: 101 2

102 Luke Orlando

09 – Berwick

21:47.7

6:32.0

Pl: 109

13:58.2

7:26.3

Pl: 107 2

21:47.7

7:49.5

Pl: 102 5

103 Roderick Short

10 – Mansfield

21:52.3

6:15.7

Pl: 75

13:32.6

7:17.0

Pl: 95 -20

21:52.3

8:19.7

Pl: 103 -8

104 kiren smith

09 – Glen Oaks

21:56.0

6:11.6

Pl: 68

13:29.2

7:17.6

Pl: 89 -21

21:56.0

8:26.8

Pl: 104 -15

105 Hunter Wainwright

11 – De La Salle

21:59.2

6:27.3

Pl: 103

13:48.0

7:20.7

Pl: 102 1

21:59.2

8:11.3

Pl: 105 -3

106 Alan Hedrick

12 – Loyola Prep

22:05.2

6:31.4

Pl: 108

14:08.6

7:37.2

Pl: 111 -3

22:05.2

7:56.7

Pl: 106 5

107 Nick Perrin

10 – De La Salle

22:07.2

6:24.7

Pl: 93

13:34.3

7:09.6

Pl: 96 -3

22:07.2

8:32.9

Pl: 107 -11

108 Brandon Florence

09 – Winnfield

22:07.4

6:35.0

Pl: 116

14:20.6

7:45.7

Pl: 115 1

22:07.4

7:46.8

Pl: 108 7

109 Glay Collier

10 – Loyola Prep

22:07.9

6:44.0

Pl: 121

14:12.5

7:28.6

Pl: 113 8

22:07.9

7:55.4

Pl: 109 4

110 Derrick Clark

10 – Ville Platte

22:09.0

6:32.7

Pl: 111

14:05.8

7:33.1

Pl: 109 2

22:09.0

8:03.3

Pl: 110 -1

111 Tyler Mouton

12 – De La Salle

22:09.5

6:36.0

Pl: 119

14:20.9

7:44.9

Pl: 116 3

22:09.5

7:48.6

Pl: 111 5

112 Deshawn West

8 – Ville Platte

22:17.5

6:20.5

Pl: 86

14:07.8

7:47.4

Pl: 110 -24

22:17.5

8:09.7

Pl: 112 -2

113 Carter DeLaune

10 – Albany

22:20.1

6:45.3

Pl: 123

14:28.2

7:43.0

Pl: 119 4

22:20.1

7:52.0

Pl: 113 6

114 Dylan Lipari

10 – Berwick

22:24.6

6:08.4

Pl: 63

13:41.6

7:33.3

Pl: 97 -34

22:24.6

8:43.0

Pl: 114 -17

115 Roland Watson

12 – Lusher Charter

22:24.8

6:32.9

Pl: 112

14:21.1

7:48.2

Pl: 117 -5

22:24.8

8:03.7

Pl: 115 2

116 Ross Ramsey

7 – South Beauregard

22:29.3

6:33.9

Pl: 113

14:13.5

7:39.7

Pl: 114 -1

22:29.3

8:15.8

Pl: 116 -2

117 Khieran Campbell

12 – Iowa

22:35.1

6:24.1

Pl: 91

14:09.8

7:45.7

Pl: 112 -21

22:35.1

8:25.4

Pl: 117 -5

118 Chance Lewis

09 – North Webster

23:10.0

6:53.5

Pl: 124

14:27.5

7:34.1

Pl: 118 6

23:10.0

8:42.5

Pl: 118

119 Tanner Morgan

10 – Caldwell

23:10.2

6:57.4

Pl: 129

14:48.3

7:50.9

Pl: 122 7

23:10.2

8:22.0

Pl: 119 3

120 Sam Russell

10 – Loyola Prep

23:23.5

6:56.2

Pl: 127

14:52.2

7:56.0

Pl: 123 4

23:23.5

8:31.3

Pl: 120 3

121 Kentrae’ Lewis

12 – Bogalusa

23:34.1

7:01.2

Pl: 130

15:04.5

8:03.4

Pl: 126 4

23:34.1

8:29.6

Pl: 121 5

122 Jake Watts

10 – Loyola Prep

23:43.3

6:35.5

Pl: 117

14:45.1

8:09.6

Pl: 120 -3

23:43.3

8:58.3

Pl: 122 -2

123 Tanner McIlwain

10 – Caldwell

23:46.7

7:02.3

Pl: 131

14:52.6

7:50.3

Pl: 124 7

23:46.7

8:54.1

Pl: 123 1

124 Daniel Seymour

11 – Berwick

23:58.4

6:55.8

Pl: 125

14:47.3

7:51.6

Pl: 121 4

23:58.4

9:11.1

Pl: 124 -3

125 Ashton Blades

09 – Sumner, Jewel

24:19.1

6:26.9

Pl: 100

15:12.9

8:46.0

Pl: 127 -27

24:19.1

9:06.3

Pl: 125 2

126 James Dailey

09 – Buckeye

24:19.2

7:07.2

Pl: 132

15:18.1

8:11.0

Pl: 128 4

24:19.2

9:01.1

Pl: 126 2

127 Artillies Hunter

10 – Caldwell

24:35.3

7:20.9

Pl: 136

15:48.4

8:27.6

Pl: 131 5

24:35.3

8:46.9

Pl: 127 4

128 Lucas Sonier

South Beauregard

24:35.9

6:56.1

Pl: 126

15:28.8

8:32.7

Pl: 129 -3

24:35.9

9:07.2

Pl: 128 1

129 Malkim McElhaney

12 – South Beauregard

24:43.1

6:26.5

Pl: 98

15:00.5

8:34.1

Pl: 125 -27

24:43.1

9:42.6

Pl: 129 -4

130 Dylan Irby

09 – Winnfield

24:44.6

7:23.6

Pl: 138

15:49.4

8:25.9

Pl: 132 6

24:44.6

8:55.2

Pl: 130 2

131 Oziel Amanza

11 – North Webster

25:06.8

7:21.2

Pl: 137

16:02.8

8:41.6

Pl: 134 3

25:06.8

9:04.1

Pl: 131 3

132 Brandon Brown

10 – Caldwell

25:11.6

7:09.3

Pl: 133

15:47.9

8:38.7

Pl: 130 3

25:11.6

9:23.7

Pl: 132 -2

133 JARAN DOUGLAS

11 – Glen Oaks

25:22.3

7:19.1

Pl: 134

16:14.7

8:55.6

Pl: 137 -3

25:22.3

9:07.6

Pl: 133 4

134 Egan Gardiner

09 – University Lab

25:46.6

7:31.5

Pl: 139

16:13.4

8:42.0

Pl: 136 3

25:46.6

9:33.2

Pl: 134 2

135 Keagan Manuel

12 – South Beauregard

25:51.1

7:19.2

Pl: 135

16:06.6

8:47.5

Pl: 135

25:51.1

9:44.6

Pl: 135

136 Jace Glass

09 – Sumner, Jewel

26:01.6

6:56.7

Pl: 128

16:30.5

9:33.9

Pl: 138 -10

26:01.6

9:31.1

Pl: 136 2

137 TAIYE COLLINS

10 – Glen Oaks

26:14.5

6:29.5

Pl: 105

15:59.3

9:29.8

Pl: 133 -28

26:14.5

10:15.2

Pl: 137 -4

138 Josh Turner

10 – Sumner, Jewel

26:48.6

6:45.2

Pl: 122

16:35.5

9:50.4

Pl: 139 -17

26:48.6

10:13.1

Pl: 138 1

139 Lacameon Evans

09 – Winnfield

27:31.4

7:52.2

Pl: 140

17:36.8

9:44.6

Pl: 141 -1

27:31.4

9:54.7

Pl: 139 2

140 Toland Connor

10 – Kaplan

28:39.7

8:18.0

Pl: 141

17:32.1

9:14.1

Pl: 140 1

28:39.7

11:07.6

Pl: 140